Mars'ta Büyüleyici Krater Detayları İlk Kez Yayınlandı!
WhatsApp, Aramaları Daha Güvenli Kılıyor: Yeni Gizlilik Özelliği Geliyor!

Sıradaki içerik:

WhatsApp, Aramaları Daha Güvenli Kılıyor: Yeni Gizlilik Özelliği Geliyor!

e
sv

Mars’ta Büyüleyici Krater Detayları İlk Kez Yayınlandı!

17 okunma — 14 Ekim 2023 11:55
Mars Keşif Uydusu, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde bulunan muazzam bir kraterin etkileyici detaylarına sahip bir fotoğrafını ortaya çıkardı.
marsta buyuleyici krater detaylari ilk kez yayinlandi10318

Son zamanlarda Mars üzerinde yapılan araştırmaların ardından, Arizona Üniversitesi‘ndeki uzmanlar bir başka ilgi çekici görüntüyü paylaştılar.

Mars’ın Gizemli Krateri

HiRise adlı kamera, Mars‘ın yüzeyini incelemek amacıyla kullanılan ve Lockheed Martin tarafından geliştirilen Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) isimli uzay aracının temel bileşenlerinden biri. Bu araştırma projesi için ayrılan 720 milyon dolarlık bütçe, gezegenin yüzeyindeki detayları daha yakından incelememize olanak tanıyor. MRO, yakın zamanda gezegenin yüzeyinde büyük ve etkileyici bir kraterin detaylı görüntüsünü yakaladı.

Mars'ta Büyüleyici Krater Detayları İlk Kez Yayınlandı!

Bu fotoğrafta, Mars‘ın muhteşem bir kraterinin yanı sıra, yüzeyde devasa bir örümcek ağını hatırlatan koyu renkli desenler de dikkat çekiyor. Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, bu karanlık desenler, gezegenin yüzeyinde dolaşan örümcek benzeri figürler gibi görünüyor. Bilim insanları, bu benzersiz yüzey şekillerinin, Mars’ın yüzeyi altındaki buzlardan kaynaklanan süblimleşme olaylarından kaynaklandığına inanıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli