iTunes Match Kullanım Kılavuzu

Burada, iTunes Match'den en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi göstermeye odaklanacağız. Ancak iTunes Match'i kullanmaya başlamadan önce hizmete kaydolmalısınız. Öyleyse, bununla başlayalım.

iTunes Match, yerel müzik kitaplığınızdaki şarkıları taramak ve iTunes kataloğuyla eşleştirmek için tasarlanmış 25 ABD doları tutarında bir hizmettir. Eşleşmeyen öğeleri iCloud'a yükler. İster CD'lerdeki parçaları kopyalayın, ister başka kaynaklardan kopyalayın, iTunes Match, herhangi bir Apple aygıtı veya Windows PC üzerinden hiçbir şeyi yeniden satın almadan tüm müzik koleksiyonunuza erişmenizi sağlar.

Burada, iTunes Match'den en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi göstermeye odaklanacağız. Ancak iTunes Match'i kullanmaya başlamadan önce hizmete kaydolmalısınız. Öyleyse, bununla başlayalım.

iTunes Match'e Nasıl Kaydolunur?

iTunes Match, Mac ve Windows için en az iTunes 10.5.2 veya iPhone, iPad, Mac veya Apple TV'de Apple'ın Müzik uygulamasını gerektirir. Üçüncü taraf müzik uygulamaları iTunes Match ile çalışmaz. iTunes Match'e kaydolmak için macOS'ta Müzik uygulamasını veya Windows için iTunes'u açın ve kenar çubuğundaki (Mac) iTunes Store'u veya üstteki Mağaza'yı (Windows) tıklayın . Şimdi, alttaki Özellikler bölümünde iTunes Match'i tıklayın ve ardından Abone Ol düğmesine basın ve talimatları izleyin.

iTunes Match'i Kullanmaya Nasıl Başlanır?

Müziğinizi cihazlar arasında kullanılabilir hale getirmek istiyorsanız, önce iCloud Müzik Kitaplığı seçeneğini açmanız gerekir.

iOS'ta Ayarlar > Müzik'e gidin ve Kitaplığı Senkronize Et seçeneğini açın. macOS'te Müzik uygulamasını başlatın ve menü çubuğundan Müzik > Tercihler'i seçin, ardından Genel sekmesinde Kitaplığı Eşitle kutusunu işaretleyin. Son olarak, Windows'ta iTunes'da Düzen > Tercihler'e gidin ve Genel sekmesi altındaki iCloud Müzik Kitaplığı'nı kontrol edin.

Eşleşen ve yüklenen şarkıların yanı sıra, iCloud Müzik Kitaplığınızda iTunes Store'dan satın aldığınız müzikler bulunur.

İlk taramayı tamamladıktan sonra, kitaplığınıza müzik ekledikçe veya kitaplığınızdan müzik çıkardıkça iTunes Match düzenli olarak güncellenir. İstediğiniz zaman manuel tarama yapmak için iTunes'da veya Müzik uygulamasında Dosya > Kitaplık > iCloud Müzik Kitaplığını Güncelle'yi seçin.

iCloud Müzik Kitaplığınızdan eşleşen bir şarkının akışını başlatmak için Apple veya Windows aygıtınızda şarkıyı çift tıklayın. Eşleşmeyen şarkıların yanında İndir düğmesinin olduğunu fark edeceksiniz. Şarkı cihaza yerel olarak zaten indirilmişse bu düğmeyi görmezsiniz. iOS ve iPadOS'ta şarkı, oynat düğmesine basıldığında otomatik olarak indirilir (yani iPhone veya iPad'inizde bellekte yer kaplar).

Bu Bulut Durumu Simgeleri Ne Anlama Geliyor?

iTunes Match'i kullanmayı kolaylaştırmak için, iTunes'un veya Müzik uygulamasının kenar çubuğundaki Şarkılar'a tıklayarak bulut durumu simgelerini açmanızı , ardından üst satırı sağ tıklayıp Bulut İndirme ve Bulut Durumu'nu açmanızı öneririz . İşte farklı bulut durumu simgelerinin anlamı:

 • Aşağı oklu bulut : Bu simge, şarkının İnternet bağlantısı olmadan çalınamayacağı anlamına gelir. Şarkıyı cihazınıza indirmek için simgesine tıklayın.
 • Noktalı çerçeveli bulut : Bu simgeyi görürseniz, yükleme beklemededir veya iTunes bir eşleşme bulamadı demektir. Ayrıca şarkının artık Apple kataloğunda bulunmaması veya henüz piyasaya sürülmemiş olması da muhtemeldir.
 • X ile Bulut : Bu simge, parçanın iTunes Match'i kullanan diğer aygıtlarınızdan biri tarafından iCloud kitaplığınızdan silindiği anlamına gelir. Apple'ın açıklamasına göre, "Müzik kitaplığınızdan sildiğiniz şarkılar iPhone, iPad veya iPod touch'ınızdan hemen kaldırılır, ancak manuel olarak silinene kadar ilişkili diğer bilgisayarlarda kalır" .
 • Üzerinden çizgi geçen bulut : Dosya çok büyük olduğundan, iTunes Store'dan satın almadığınız veya satın alma için farklı bir Apple Kimliği kullandığınız için bu parça iTunes Match için uygun değil. iTunes Match'in şarkı başına 200 MB veya iki saat uzunluğunda bir sınır getirdiğini unutmayın.
 • Ünlem işaretli bulut : Bu parçayı iCloud Müzik Kitaplığına eklemeye çalışırken beklenmeyen bir hata oluştu. Yeniden/eklemek için kitaplığınızı manuel olarak güncelleyin ( Dosya > Kitaplık > Bulut Müzik Kitaplığını Güncelle ) veya şarkının yeni bir kopyasını yüklemeyi deneyin.

Ayrıca Bulut Durumu sütununda aşağıdaki şarkı tanımlayıcılarını da göreceksiniz:

 • Apple Music : Parça, Apple Music'ten kitaplığınıza eklendi
 • Eşleşti : Şarkı, Apple Music veya iTunes Store aracılığıyla eşleştirilir
 • Satın Alındı ​​: Bu şarkı iTunes Store'dan satın alındı
 • Uploaded : Şarkı eşleştirilemediği için yüklendi
 • Yüklenmedi : Şarkı başka bir kaynaktan geldi, ancak bu cihazda dosya yok
 • Uygun Değil : Şarkı, iTunes Match kriterlerini karşılamıyor
 • Bekliyor : Şarkı şu anda yükleniyor veya yüklenmek üzere
 • Kaldırıldı : Şarkı yerel müzik kitaplığınızda, ancak iCloud'unuzda değil

iTunes Match'in şarkı yüklemesi uzun sürerse veya müziğinizin bir kısmı grileşirse ne yapılacağına ilişkin daha fazla açıklama ve ipuçları için Apple'ın destek belgesine bakın .

Daha Düşük Kaliteli Orijinallerinizi Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Bir şarkıyı silmeye çalışırsanız, iTunes yalnızca yerel dosyayı silmek mi yoksa parçayı iCloud Müzik Kitaplığınızdan mı kaldırmak istediğinizi soracaktır. Çoğu durumda, şarkının yalnızca yerel bir kopyasını belirli bir cihazdan kaldırmak isteyeceksiniz. iCloud Müzik Kitaplığından bir parçayı kaldırmak, kopyalarını tüm iTunes Match cihazlarınızdan siler ve daha sonra yeniden indirmenizi engeller.

iTunes Match'in iyi bir özelliği, yerel kopyaları silerek ve iTunes Store sürümlerini yeniden indirerek düşük kaliteli şarkıları ücretsiz olarak 256 kbps AAC'ye yükseltmenize izin vermesidir.

 • Medya türü : Müzik
 • Kalite : 256 kbps'den az

Ve aşağıdakilerden herhangi biri ( Bu HERHANGİ bir kuralı oluşturmak için Seçenek tuşuna basarak " + " simgesine tıklayın):

 • iCloud Durumu : Satın alındı
 • iCloud Durumu : Eşleşti

Bu akıllı çalma listesindeki tüm şarkıların yüksek kaliteli sürümleri mevcuttur. Artık cihazda yerel olarak depolanan düşük kaliteli orijinalleri çöpe atmak isteyeceksiniz. Bunu yapmanın parçaları listeden kaldırmayacağını fark edeceksiniz. Bunun yerine, yanlarında bir bulut simgesi görüntülerler. Eşleşen şarkıyı iTunes Store'dan 256 kbps AAC kalitesinde almak için bu simgeye tıklamanız yeterlidir.

iTunes Match'in Sınırlamaları

iTunes Match'i kullanırken aşağıdaki uyarılar geçerlidir:

 • Bir şarkının boyutu 200 MB'ı veya süresi iki saati aşamaz
 • iTunes, 96Kbps'den düşük şarkılarla eşleşmeyecek
 • DRM şarkıları, cihaz bunları çalmaya yetkiliyse yüklenir
 • iPhone sesli notları yüklenmiyor
 • İndirmeler ve akış, 256 kbps AAC ile sınırlıdır
 • iTunes Match, müziğiniz için bir yedekleme hizmeti değildir
 • Hesap başına en fazla 100.000 eşleşen ve yüklenen şarkı
 • iTunes Store satın almaları bu tavana karşı sayılmaz
 • iTunes Match, Android'de mevcut değil

iTunes Match aboneliğinizi iptal ederseniz, eşleşen, yüklenen ve satın alınan tüm müzikler iCloud'da saklanır. Ancak Apple, yeniden abone olmadan artık bu parçaları dinlemenize veya indirmenize izin verilmeyeceğini açıklıyor. Merak etme; orijinal şarkı dosyalarınız, onları yüklediğiniz cihazda olduğu gibi kalır.

Tüm Müziğiniz, Her Yerden Erişilebilir

Sonuç olarak, iTunes Match, yıllar içinde büyük kişisel müzik koleksiyonları oluşturan ve Apple Music için ödeme yapmayan kişiler için mükemmel bir hizmettir. Apple Music aboneliği olanlar, iTunes Match işlevine ek ücret ödemeden otomatik olarak sahip olur. Yani, bir Apple Music üyesiyseniz, müziğinizi buluta yükleyebilir ve diğer cihazlarınızdan erişebilirsiniz. Ancak Apple Music'ten farklı olarak iTunes Match, müziğinize daha eski ikinci ve üçüncü nesil Apple TV modellerinde erişmenize de olanak tanır.

Açık olmak gerekirse, Apple Music aboneleri iTunes Match'in tüm avantajlarından ve tüm Apple Music kataloğuna sınırsız erişimden yararlanır. Ayrıca Apple Music, aboneliği en fazla beş aile üyesiyle paylaşmanıza izin veren isteğe bağlı bir aile üyeliğiyle birlikte gelir.