iPhone Bataryanızı Gerçekten Aşırı Şarj Edebilir Misiniz?

Lityum-iyon pillerin oldukça hassas olduğu bir dönem vardı. Tabii ki artık öyle olmadıkları anlamına gelmez, ama günlük hayatımızın bir parçası oldukça hem pillerde hem de bu pilleri destekleyen şarj teknolojilerinde birçok iyileştirme yapıldı.

iPhone Bataryanızı Gerçekten Aşırı Şarj Edebilir Misiniz?

Telefonunuzla tamamen güvenli kullanabileceğiniz şarj aletini seçme konusunda son derece seçici olmanız gereken eski sorunlar, USB Power Delivery'nin yaygın bir standart olarak benimsenmesi sayesinde büyük ölçüde ortadan kalktı.

Akıllı telefon sahiplerinin geçmişte dikkat etmeleri gereken sorunlardan biri, bataryayı aşırı şarj etme olasılığıydı. Eğer bir lityum-iyon pil aşırı şarj edilirse, genişlemeye başlayabilir ve patlama ve/veya alev alma riski taşır. O noktaya gelmese bile, aşırı şarj, bir pilin ömrüne ciddi zarar verebilir. Ancak 2023'te, iPhone'da ya da genel olarak bu hala makul bir endişe mi?

Çoğu cihazda artık aşırı şarj koruması var

iPhone Bataryanızı Gerçekten Aşırı Şarj Edebilir Misiniz?

Cevap, hayır, iPhone'unuzun bataryasını aşırı şarj edemezsiniz. Batarya devreleri, şarj standartları ve cihaz yazılımı, bunun olmamasını garantilemek için uzmanca kalibre edilmiştir. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. iPhone'unuzu yatmadan önce şarja takabilir ve uyandığınızda dört ila altı saat boyunca %100'de olduğunu fark ettiğinizde çok uzun süre takılı bıraktığınız için panik yapmazsınız. Apple'ın batarya ömrünü ve kullanım süresini en üst düzeye çıkarma rehberi, aşırı şarjın artık bir sorun olmadığı için hiç bahsetmiyor.

Bununla birlikte, bataryayı %100'den hafifçe düşürüp tekrar tekrar %100'e getiren "trickle şarj"ı, batarya sıcaklıklarını yükseltir ve azalmış bir batarya ömrüne katkıda bulunabilir. Bu, bunun olmasına izin vermemeniz gerektiği anlamına gelmez, bilinçli olmanız gereken bir şeydir.

Aşırı şarj koruma devreleri başarısız olabilir ve geçmişte ara sıra iOS cihazlarında başarısız olmuştur. Ancak bu tür durumlar, son derece nadir görülen durumlardır.