Huawei Krizi Çin'den Daha Çok ABD Şirketlerine Zarar Verecek


Saygın küresel derecelendirme şirketi S&P, ABD hükümeti tarafından Huawei’de devam etmekte olan yasağın ülke içindeki şirketler üzerinde OEM’ye veya kendi bölgelerine göre çok daha ciddi bir etkisi olacağını iddia etmek için öne çıkıyor.
Huawei Krizi Çin'den Daha Çok ABD Şirketlerine Zarar Verecek

Saygın küresel derecelendirme şirketi S&P, ABD hükümeti tarafından Huawei’de devam etmekte olan yasağın ülke içindeki şirketler üzerinde OEM’ye veya kendi bölgelerine göre çok daha ciddi bir etkisi olacağını iddia etmek için öne çıkıyor. Değerlendirmenin tek bir noktaya geldiği bildirildi . Qualcomm, Micron, Qorvo ve Lumentum gibi Amerikan şirketleri gelir elde etmek için büyük ölçüde Huawei'nin işine güveniyor.

Qualcomm'un işinin sadece yüzde beş ila onu, zor durumda olan Çinli üretici ile yapılan anlaşmalar nedeniyle aşağıya inerken, diğer şirketlerin temel çizgisine varacaklar çok daha büyük olacak. Huawei'nin mutlaka bu şirketlere güvenmesi gerekmiyor ve ABD liderliğindeki yasağın ardından güvenmeyi azaltmaya devam etmek için birkaç adım attı.

Bu şirketler tarafından elde edilen gelirin yaklaşık yüzde 15'i Huawei'den geliyor ve S&P, ABD'li yarı iletken üreticilerinden yasağın etkilerini önümüzdeki birkaç yıl içinde hissetmelerini bekliyor. Etki, 2018’in mobil satışlar ve ilgili endüstri liderleri için zaten yavaş bir yıl olması gerçeğiyle daha da artacaktır.

Yasağın sonuçları şimdiden kanıyor

Aslında, ABD şirketleri tarafından Huawei ile olan ticaret yasağının sonuçları zaten ABD'de görülüyor. ABD merkezli yonga üreticisi Skyworks, yasağın etkilerini hisseden, borsa ile başlayan birkaç şirketten sadece biri. Skyworks , gelir ve kazanç beklentilerini düşürmek zorunda kaldı . Qualcomm, Texas Instruments ve Intel gibi diğerleri, yalnızca birkaçı olarak, bu alandaki sıkıntıyı da hissettiler.

Şu anki beklenti yasağı yerinde iken devam edecek.

Bazı sızdıran tahminlere göre, Huawei yasağı adım attı, çabalarını yeniden yürüttü ve 10.000'den fazla işçisini Batılı şirketlerden gelen kişilerin yerine koymak üzere yeni çözümler ve yazılımlar oluşturma görevine soktu .

Çin hükümetinin desteğiyle, S&P, Huawei'nin tedarik zincirini yerel bileşenlerle ve çözümlerle kolayca değiştirebileceği konusunda uyarıyor. Bu nedenle, ABD şirketleri için dünyanın ikinci en büyük akıllı telefonu OEM'inden elde edilen gelirin akması durduğu için durum daha da kötüleşecek.

Bu S&P'nin daha az bir dereceye kadar genişleyeceğini de ağ endüstrisinde de tahmin ediyor. Daha önce, Huawei'nin akıllı telefonu işletmesi 5G'nin büyümesine öncülük eden başlıca işletme ve ağ iletişimi, Huawei'nin mükemmelleştirdiği alanlardır. Şirket, dünyanın en büyük ilgili ekipman tedarikçisidir.

Diğer kuruluşlar bu cepheyi yakalamak için çabalıyorlar ve aradaki fark nispeten küçük olmalı, firma ağ bağlantısının yasaklanmasının daha az belirgin olması gerektiğini tahmin ediyor. S&P, harcamaların rekabetçi kalmak için rekabetçi kalmasının etkisinin, ABD'li tedarikçiler ve Huawei'nin diğer ortakları üzerindeki yasağın etkisinden ağır basmayacağını belirtti.

Çıkmazda

ABD'li şirketlerle ilgili olarak Huawei'nin ilk yasaklama ve ardından geçici işletme lisansına yol açan koşullar iyi belgelenmiştir ve Çin OEM'i tamamen suçlamadan veya etkilenmedi. Bu hafta, Huawei, akıllı telefon satışlarının ABD’deki durgunluğundan kaynaklanan yaygın güvensizlik ve bunun sonucunda ortaya çıkan sınırlamalar sonucunda yavaşladığını itiraf etti.

Durumun hem ABD'yi hem de Çin'i nasıl etkileyeceği ve halihazırda sürmekte olan ticaret savaşında iki ülke arasında nihayetinde bir çıkmaz olarak görülebileceklerin vitrinde görülmüş etkilerinin nasıl olacağını tahmin ediyor. En kötüsü, ABD şirketlerinin, önde gelen mobil şirket yasağı nedeniyle Çin'den daha fazla etkileneceğini gösteriyor.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.