Huawei, Çin Pazarında IPhone'un önüne Geçerek Lider Oldu
Avustralya, Twitter’a Çocuk İstismarı İddialarında İşbirliği Yapmama Nedeniyle Cezalandırdı

Sıradaki içerik:

Avustralya, Twitter’a Çocuk İstismarı İddialarında İşbirliği Yapmama Nedeniyle Cezalandırdı

e
sv

Huawei, Çin pazarında iPhone’un önüne geçerek lider oldu

17 okunma — 17 Ekim 2023 21:16
Raporlara göre, iPhone, Çin'deki akıllı telefon pazarında üstünlüğünü yitirdi. Ülkede yükselen milliyetçi eğilimlerin etkisiyle yerli marka Huawei, pazarın yeni lideri haline geldi.
huawei cin pazarinda iphoneun onune gecerek lider oldu10605

Apple‘ın Çin’deki pazardaki konumu giderek zorlaşıyor. Son raporlara göre, iPhone, Çin’deki akıllı telefon pazarındaki liderliğini Huawei’ye kaptırdı.

Huawei, Çin’de zirveye oturdu

Son dönemdeki verilere göre, Huawei, Xiaomi ve Honor gibi yerli markaların öncülüğünde Android telefon satışlarındaki büyüme, Çin’de akıllı telefon pazarının genel büyümesine neden oldu. Ancak Apple için haberler o kadar olumlu değil. Ülkedeki iPhone satışlarında gözle görülür bir düşüş yaşandı ve son iPhone 15 lansmanından bu yana satışlar istenilen seviyede artış gösteremedi. Huawei’nin popüler 5G destekli Mate 60 serisinin başarısıyla, şirket pazar payında Apple’ı geride bıraktı.

Huawei, Çin pazarında iPhone'un önüne geçerek lider oldu

Jefferies analistlerine göre, “Çin’de iPhone’a olan ilgisizlik, 2023’te iPhone 15 sevkiyatının beklenenden daha az olmasına neden olabilir.” Aynı analistler 2024’te de durumun Huawei lehine gelişeceğini belirtiyor. Ayrıca bu büyüme sadece fiyat indirimleriyle ilgili değil, Çinli tüketiciler açıkça iPhone’dan ziyade yerli markaları tercih ediyor.

Bu tercihin nedenleri çok yönlü olabilir. Kamu kurumlarının iPhone kullanımını kısıtladığına dair haberler büyük ses getirmişti. Ayrıca, ABD ve Çin arasında süren ticaret gerilimi de tüketicilerin duyarlılıkla hareket etmesine sebep olmuş olabilir. Tüm bu etmenlerle, Çinli tüketiciler belki de ulusal markalara daha fazla destek olma eğilimindedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli