Hindistan'ın Ismi Değişti: Yeni Ismiyle Tanışın!
Nintendo Switch 2’nin işlemci detayları ortaya çıkmış olabilir

Sıradaki içerik:

Nintendo Switch 2’nin işlemci detayları ortaya çıkmış olabilir

e
sv

Hindistan’ın ismi değişti: Yeni ismiyle tanışın!

27 okunma — 10 Eylül 2023 11:33
Birçok insan için alışılageldik olan Hindistan ismi artık tarihte kaldı! Peki, Hindistan artık hangi isimle anılacak? İşte Hindistan'ın isim değişikliğine dair tüm detaylar.
hindistanin ismi degisti yeni ismiyle tanisin7663

Çoğumuz Hindistan’ı, eşsiz gelenekleri ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla tanırız. Özellikle teknolojik alanda, Android cihazlarının büyük bir pazarı olarak bilinen Hindistan, beklenmedik bir haberle karşımıza çıktı. Hindistan’ın ismi değişti! İşte Hindistan’ın yeni ismi ve bu isim değişikliğiyle ilgili bilgiler…

Hindistan artık Bharat olarak anılacak!

Firmaların, dükkanların veya organizasyonların isim değişikliğine aşinayız. Örneğin; Volkswagen Grubu’nun 75 yıllık Seat markasının ismini Cupra olarak değiştirmesi gibi. Ancak bir ülkenin ismini değiştirmesi oldukça dikkat çekici ve nadir bir durum.

Hindistan, ya da resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti, 1947’de kazandığı bağımsızlığın ardından 1950’de anayasa hazırlayarak resmiyet kazandı. Satın alma gücü paritesi açısından dünyanın dördüncü en güçlü ekonomisine sahip olmasına rağmen, yaşam standartları açısından bu gücü tam anlamıyla yansıtmıyor.

Hindistan'ın ismi değişti: Yeni ismiyle tanışın!

Hindistan ismi, eski Farsça’da İndus kelimesinden türemiştir. Bu isim, İndus Irmağı ve çevresini tanımlamak için kullanılmıştır. Ancak, yeni alınan kararla, ülkenin resmi adı artık Bharat olarak geçecek. “Bharat” kelimesi, Hindistan’ın Hintçe yazılışı olan “Bhārat Gaṇarājya“dan türetilmiştir. Bu yeni isim, ilk defa bugünkü G20 zirvesinde resmi olarak duyuruldu. Günlük dilde hala Hindistan olarak anılsa da, resmi adı artık Bharat.

İlginç bir şekilde, yeni isim “Bharat” Türkçede “baharat” kelimesiyle benzerlik gösteriyor. Baharatlarla ünlü bir mutfağa sahip olan Hindistan için bu isim benzerliği, ekstra bir ilgi unsuru yaratıyor. Ayrıca, “Bharat” kelimesinin “besleyici toprak” anlamına geldiği biliniyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli