Güneş Sistemimizin Bu İnanılmaz Yörünge Haritası Beynimizi Yaktı

En son eseri, Güneş Sistemindeki 18.000'den fazla asteroitin yörüngelerini gösteren bir harita. 10 km çapında çapta 10.000 asteroit ve bilinmeyen boyutta yaklaşık 8.000 nesne içerir.

Bilimsel görselleştirmeler için bir yeteneğin neye benzediğini bilmek istiyorsanız, Eleanor Lutz'a bakın. Washington Üniversitesi'nde biyoloji doktora öğrencisi ve web sitesinde Tabletop Whale'da muhteşem çalışmasını tam ekranda görebilirsiniz.

En son eseri, Güneş Sistemindeki 18.000'den fazla asteroitin yörüngelerini gösteren bir harita. 10 km çapında çapta 10.000 asteroit ve bilinmeyen boyutta yaklaşık 8.000 nesne içerir.

Web sitesindeki etiket satırında yazdığı gibi, "Her şey hakkında bilim hakkında çizelgeler, Infographics ve animasyonlar."

(Eleanor Lutz)

Ama onu uzay topluluğunda büyük ilgi gören yeni projesi. Lutz, bir Uzay Atlasıüzerinde çalışıyor ve son bir buçuk yıldır. Gezegenler, aylar ve dış mekan da dahil olmak üzere on görselleştirme koleksiyonudur.

Web sitesinde dediği gibi, "Dünyadaki mevsimlerin animasyonlu bir haritasını, Mars jeolojisinin bir haritasını ve güneş sistemindeki her şeyin haritasını 10 km'den daha büyük yaptım."

10 km'den daha büyük cisimlerin haritasıdır.

(Eleanor Lutz)

Lutz'un Uzay Atlası'na ilişkin verilerin tümü, serbestçe elde edilebilecek kamuya açık veridir. NASA ve ABD Jeoloji Araştırması gibi kaynaklardan alır.

Onu yönlendiren şeyin bir kısmı, verilerin herkese açık ve serbestçe ulaşılabilmesine rağmen, ham olmasıdır. Ve bu ham verileri almak ve yararlı ve hatta güzel bir görselleştirmeye dönüştürmek çok fazla iş gerektiriyor.

Wired ile yapılan bir röportajda Lutz, "Bütün bu verilerin erişilebilir olmasını gerçekten çok seviyorum, ancak görselleştirmek çok zor. Gerçekten harika bir bilim ve herkesin bunu mantıklı bir şekilde görmesini istiyorum." Dedi.

(Eleanor Lutz)

Lutz, henüz yayınlanmayan çalışmalarından bazılarını, Dünya'nın mevsimlerinin bu harika harikası dahil Universe Today ile paylaştı.

(Eleanor Lutz)

Lutz'in çalışması gerçekten veri görselleştirmelerinden daha fazlasıdır. Bir tasarımcının gözü var ve çalışmalarının bazıları çok sanatsal.

Ancak bir bilim adamı olarak, çalışmalarını oluşturmak için kullandığı verileri ve yöntemleri paylaşmaktan ilham aldı. Eserlerinin her biri için açık kaynak kodunu ve bunları nasıl yaratacağınıza dair dersler yayınlamayı planlıyor.

 

Bilimle ilgilenmeden dünyamızı veya doğada herhangi bir şeyi gerçekten anlamak zor. Bilim olmadan elimizdeki tek şey fıkra ve fikirdir.

Ancak bilim tamamen verilerle ilgilidir ve yoğun veriler herkesin çay bardağı değildir. Vergilendirmek ve anlamak zaman alıcıdır.

Lutz’un çalışmaları bunu kolaylaştırıyor. Bir In ile mülakat Wired , o "bilim hakkında ilginç, müthiş bazı şeyleri erişim için bir bilgi engeli var. Orada pek çok gerçekler ve denklemler, ve ben o serin fikirler erişilebilir olmasını istiyoruz." Dedi

Konuştuğu harika fikirlerden bazılarına erişmek için, çalışmalarını ve yöntemlerini keşfedebileceğiniz , tabletopwhale.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak Universe Today