Google ve Fransız yayıncılar, telif hakkı haber ödeme anlaşması imzaladı

Aylarca süren görüşmelerin sonrasında, Google France ve Alliance de la Presse d'Information Generale Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD şirketinin yayıncılarla bireysel lisans anlaşmalarını müzakere edeceği bir çerçeve oluşturmayı kabul ettiklerini ifade etti.

Google, İnternet devinin online haber içeriği için dijital telif hakkı ödemeleri yapmasının önünü açan bir grup Fransız yayıncıyla bir anlaşma imzaladı. Aylarca süren görüşmelerin sonrasında, Google France ve Alliance de la Presse d'Information Generale Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD şirketinin yayıncılarla bireysel lisans anlaşmalarını müzakere edeceği bir çerçeve oluşturmayı kabul ettiklerini ifade etti.

Google, ulusal günlük gazete Le Monde ve haftalık dergi l'Obs gibi bazı Fransız haber yayıncılarıyla esasen birkaç bireysel ödeme anlaşması müzakere etti.

Şirket, Fransa'nın yeni Avrupa Birliği telif hakkı kurallarını benimseyen ilk ülke olmasının sonrasında yürürlüğe giren bir "komşu haklar" yasası kapsamında gereçlerini online olarak tekrar kullanmaları için yayıncılar ve haber ajanslarıyla görüşmek zorunda kaldı.

Google, yeni şirketlerin internet sitelerine gönderdiği milyonlarca okuyucudan faydalandığını söyleyerek başlangıçta haberler için ödeme yapmakta tereddüt etmişti. Ancak geçen yıl bir temyiz mahkemesi şirketin yayıncılarla müzakereler başlatmasına karar verdi.

Çerçeve anlaşma kapsamında ödemeler, günlük ve aylık internet trafiği olarak yayınlanan miktar gibi ölçütlere göre yapılacaktır.

Google, grup üyelerine ne kadar para ödeneceğini belirtmedi.

Haber şirketleri, reklam gelirlerinin dijital devler tarafından çekilmesiyle kaliteli haberciliğin azaldığına dair endişelerin ortasında AB telif hakkı reformu için baskı yaptı.