Google Play Store Windows 11'e nasıl yüklenir

Microsoft kısa süre önce tüm Windows 11 kullanıcıları için Android için Windows Alt Sistemi Önizleme'yi yayınladı ve android uygulamalarını bir bilgisayarda etkili bir şekilde çalıştırmanıza izin veriyor.

Microsoft kısa süre önce tüm Windows 11 kullanıcıları için Android için Windows Alt Sistemi Önizleme'yi yayınladı ve android uygulamalarını bir bilgisayarda etkili bir şekilde çalıştırmanıza izin veriyor. Ne yazık ki, Google Play Store'a erişim sağlamaz. Bunun yerine Microsoft, Windows 11 kullanıcılarına Amazon App Store üzerinden Android uygulamaları vermek için Amazon ile ortaklık yaptı.

Android uygulamalarını indirmek ve yüklemek için Amazon App Store'u kullanmak istemiyorsanız, Google Play Store'u Windows 11'e yükleme hakkında ayrıntılı bir kılavuz aşağıda bulabilirsiniz.

Önemli: Microsoft, Windows 11'de Google Play Store'ı desteklemez, bu da işlerin her an yan gidebileceği anlamına gelir. Microsoft, bu şeyin içine bir anahtar atmak ve bilgisayarınızdaki Google Play Store'u devre dışı bırakmak için bir güncelleme yapabilir. Eylemlerinizden, cihazlarınızdan ve olası hasarlarınızdan sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Bu kılavuzu yayınlamadan önce başarıyla test ettik, ancak Google Play Store'un bilgisayarınızda çalışacağını garanti edemeyiz.

Windows 11'e Google Play Store'u yükleme

Android için Windows Alt Sistemi'nin mevcut örnekleri olmadan "temiz" bir yüklemeyle başlamanızı öneririz. Zaten varsa, kaldırın.

 1. Win + R tuşlarına basın ve isteğe bağlı özellikler girin. Linux için Sanal Makine Platformu ve Windows Alt Sistemi'ne etkinleştirmek için buna ihtiyacınız vardır. İkincisi, WSA çekirdeğini Google Hizmetleri içerecek şekilde değiştirmek için gereklidir.
 2. Linux için Sanal Makine Platformu ve Windows Alt Sistemi'nin yanına onay işaretleri yerleştirin.Windows 11'e Google Play Store'u yükleme
 3. Tamam'ı tıklatın ve Windows'un gerekli dosyaları karşıdan yüklemesini bekleyin. İstendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 4. Şimdi Android için Windows Alt Sistemi'ne indirme zamanı. store.rg-adguard.net sayfasını açın. Microsoft Store'dan dosya indirmeye izin verir.
 5. İlk açılan listeyi ProductID olarak ayarlayın, ardından 9P3395VX91NR'yi arama kutusuna yapıştırın. İkinci açılan dosyadan Yavaş'ı seçin ve onay işareti simgesi olan düğmeyi tıklatın.
 6. Web sitesi indirilecek kullanılabilir dosyaların bir listesini oluşturacaktır. Aşağı kaydırın ve yaklaşık 1,2 GB ağırlığındaki en büyük dosyaları bulun. Adında msixbundle uzantısı vardır.
 7. Ayrıca, Microsoft.UI.Xaml.2.6_2.62112.3002.0_x64__8wekyb3d8bbwe.appx dosyasını indirin. Sorun giderme için ileride atılacak adımlarda buna ihtiyacınız olabilir.
 8. OpenGapps web sitesini açın. Orada bilgisayarınız için Google Hizmetleri'ni indireceksiniz. x86_64 platformu, Android 11.0 ve pico varyantını seçin. Arşivi indirmek için büyük kırmızı düğmeye tıklayın.
 9. Ardından, Ubuntu'yu Microsoft Store'dan yükleyin.
 10. Son olarak, bu bağlantıyı kullanarak bir GitHub deposuna gidin ve WSAGAScript'i indirin.

Bunlar, Google Play Store'u Windows 11'e yüklemek için ihtiyacınız olan tüm dosyalardır. Şimdi size dosyaların nasıl hazırlanacağını ve WSA çekirdeğini nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz.

 1. store.rg-adguard.net web sitesinden indirdiğiniz büyük msixbundle dosyasını bulun. Dosyayı arşivler için herhangi bir uygulamada açın. 7Zip, resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz sağlam bir varyanttır.
 2. Arşiv içinde birçok msix dosyası bulacaksınız. En büyük olanı (yaklaşık 720MB) bulun ve 7Zip'in içinde açın.
 3. Dosya Gezgini'ne başlatın ve C sürücüsüne gidin. Burada, yeni bir klasör oluşturun ve WindowsSubsystemAndroid olarak yeniden adlandırın.
 4. Açık msix dosyasıyla 7Zip'e geri dönün. Dosyadaki tüm dosyaları WindowsSubsystemAndroid klasörüne ayıklayın.
 5. Şimdi birkaç dosya ve klasörü kaldırmanız gerekiyor. AppsMetadata dizinini, AppxBlockMapAppxSignature ve Content_Types silin.
 6. C sürücüsüne gidin ve başka bir klasör oluşturun. Bu kez GAppsWSA olarak yeniden adlandırın.
 7. WSAGAScript arşivini ve içindeki tek klasörü açın. Klasördeki tüm dosyaları GAppsWSA'ya ayıklayın.
 8. OpenGapps web sitesinden indirdiğiniz arşivi bulun ve C:\GAppsWSA\#Gapps 'a kopyalayın (geçerli Windows yüklemenizin C sürücüsünde olduğunu varsayarsak).
 9. Şimdi C sürücüsündeki WindowsSubsystemAndroid'e dönün ve ürünsistemsyste_ext ve satıcı dosyalarını C:\GAppsWSA\#IMAGES klasörüne kopyalayın.

Tüm dosyalar artık kilitli ve yüklü, WSL içinde hacklemeye hazır.

 1. Başlat menüsünden Ubuntu'yu başlatın. Ubuntu'yu ilk kez başlatıyorsanız, işletim sistemi bir hata gösterecek ve Linux çekirdek güncelleme paketini indirmenizi isteyecektir. Bu bağlantıyı kullanarak resmi Microsoft belgelerinden alabilirsiniz.
 2. Ubuntu'yu kapatın, indirilen dosyayı başlatın ve kuruluma devam edin.
 3. Ubuntu'yu yeniden başlatma. Bu sefer, yeni bir kullanıcıya bir ad ve şifre vermenizi isteyecektir. Siz yazarken işletim sistemi parola karakterlerini görüntülemez.
 4. Şimdi GAppsWSA dizinine ulaşmamız gerekiyor. cd /mnt/c/GAppsWSA/ yazın ve klavyenizde Enter tuşuna basın.
 5. Şimdi WSL içinde komutlar bir demet yürütmek için zamanıdır. Apt güncelleştirmesini girin ve Enter tuşuna basın. Aşağıdaki komutları birbiri ardına devam edin ve her birini girdikten sonra Enter tuşuna bastığınızdan emin olun.
 6. apt yükseltme
 7. apt yükleme lzip unzip
 8. apt dos2unix'i yükleme
 9. dos2unix ./apply.sh
 10. dos2unix ./extend_and_mount_images.sh
 11. dos2unix ./extract_gapps_pico.sh
 12. dos2unix ./unmount_images.sh
 13. dos2unix ./VARIABLES.sh
 14. ./extract_gapps_pico.sh
 15. ./extend_and_mount_images.sh
 16. ./apply.sh
 17. ./unmount_images.sh

Google Hizmetleri ile özel WSA çekirdeğiniz artık hazır. Geriye kalan tek şey, Android için Windows Alt Sistemi'ni yüklemek ve Google Play Store'un Windows 11 bilgisayarınızda düzgün çalıştığından emin olmaktır.

 1. C:\GAppsWSA\#IMAGES gidin ve aşağıdaki dosyaları kopyalayın: ürünsistemsystem_ext ve satıcı. Bu dosyaları C:\WindowsSubsystemAndroid içine yapıştır.
 2. C:\WindowsSubsystemAndroid\Tools konumuna gidin ve çekirdek dosyasını kernel_bak olarak yeniden adlandırın.
 3. C:\GAppsWSA\misc klasörünü açın ve kernel_x64_64 dosyasını bulun. Dosyayı C:\WindowsSubsystemAndroid\Tools klasörüne kopyalayıp yapıştırın.
 4. Dosyayı çekirdek olarak yeniden adlandırın.
 5. Şimdi bilgisayarınızda Geliştirici Modu'nu etkinleştirme zamanı. Ayarlar uygulamasını açın ve Geliştiriciler için Gizlilik ve Güvenlik >'ne gidin. Geliştirici Modu anahtarını açın ve istendiğinde eylemi onaylayın.
 6. Son esneme. Geriye kalan tek şey, WSA'yı Windows 11'deki Google Play Store ile yüklemek için bir komut yürütmektir. Başlat menüsü düğmesini sağ tıklatın ve Windows Terminali'ni (Yönetici) seçin.
 7. Aşağıdaki komutu yapıştırın: Add-AppxPackage -Register C:\WindowsSubsystemAndroid\AppxManifest.xml. Enter tuşuna basın.
 8. Terminal size aşağıdaki hatayı gösterebilir: Add-AppxPackage : HRESULT ile dağıtım başarısız oldu: 0x80073CF3, Paket başarısız güncelleştirmeler, bağımlılık veya çakışma doğrulaması. Windows paketi yükleyemiyor. Bu sorunu gidermek için, daha önce karşıdan yüklediğiniz Microsoft.UI.Xaml.2.6_2.62112.3002.0_x64__8wekyb3d8bbwe.appx dosyasını başlatın. Bundan sonra, önceki adımı tekrarlayın.
 9. Android için Windows Alt Sistemi artık kullanıma hazırdır. Başlat menüsünü açın ve Android için Windows Alt Sistemi'ni bulun. Fırlatın.
 10. Geliştirici Modu anahtarını değiştirin ve Dosyalar'ı tıklatın. Bu, WSA'yı başlatır (tanılama verilerini Microsoft ile paylaşmayın) ve Google Hizmetleri'nden gerekli tüm bileşenlerle uygulama yükleme hakkında bildirimler göreceksiniz.
 11. Bir veya iki dakika içinde, google play store'un tüm uygulamalar listesinde görüneceğiniz. Bunu başlatabilir, Google hesabınızla oturum açabilir ve ihtiyacınız olan tüm uygulamaları ve oyunları indirebilirsiniz. Bazılarının Windows bilgisayarlarda çalışmayabileceğini unutmayın.

Windows 11'deki Google Play Store'dan yüklenen tüm uygulamalar Başlat menüsünde bilgisayarınızda normal programlar olarak görünecektir. Bunları yerel Windows uygulamalarında olduğu gibi kaldırabilirsiniz.

İşte bu kadar. Artık Google Play Store'u Windows 11'e nasıl yükleyebileceğinizi biliyorsunuz.