Et Yiyen Bakteri (Vibrio vulnificus) Nedir ?

Son zamanlarda Amerika'da ölüm ve hastalık vakaları ile gündeme gelen et yiyen bakteri olarak adlandırılan Vibrio vulnificus, halk sağlığı uzmanlarını endişelendiriyor.

Et Yiyen Bakteri (Vibrio vulnificus) Nedir ?

Et Yiyen Bakteri (Vibrio Vulnificus) Nedir?

Vibrio vulnificus, 18 derecenin üzerindeki sıcak okyanus sularında bulunan bir bakteridir. İki ana yoldan insanlara bulaşabilir: ya kontamine olmuş deniz ürünlerinin tüketilmesiyle ya da açık yaraların bu tür sularla teması sonucu. Genellikle hafif semptomlara yol açsa da, bazı durumlarda deri veya kan enfeksiyonlarına sebep olabilir ve bu durum hayatı tehdit edebilir.

Et Yiyen Bakteri(Vibrio Vulnificus) Nasıl Bulaşır ?

Şu ana kadar belirlenen vakalarda bulaşmanın, ya denizde yüzme veya bu bölgelerden elde edilen deniz ürünlerinin tüketilmesi sonucu olduğu görülmüştür.

Et Yiyen Bakteri (Vibrio vulnificus) Nedir ?

Et Yiyen Bakteri(Vibrio Vulnificus) Tehlikelimi ?

Bakteri, ciltte başlayan bir enfeksiyonla deri ve kas dokusunu hızla tahrip edebilir. Bu, kişinin kalıcı sakatlıkla yaşamasına veya hatta ölümüne yol açabilir. Bu yıl içerisinde Amerika'da Vibrio vulnificus kaynaklı 29 vaka ve 4 ölüm vakası tespit edilmiştir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler için bu bakteri daha tehlikeli olabilir. Eğer bakteri kan dolaşımına karışırsa, ciddi hastalıklara neden olabilir. Bakterinin yol açtığı enfeksiyonlar, bireylerin kol veya bacak gibi uzuvlarını kaybetmelerine yol açabilir. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), et yiyen bakterinin belirtileri arasında yüksek ateş, solunum sıkıntısı, yüksek kalp atış hızı, ciltte kızarıklık ve şişlik gibi semptomları sıralamaktadır.