En İyi 4 Ubuntu Tabanlı Olmayan Dağıtım
Bitcoin’in Yükselen Değeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sıradaki içerik:

Bitcoin’in Yükselen Değeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

e
sv

En İyi 4 Ubuntu Tabanlı Olmayan Dağıtım

21 okunma — 08 Ocak 2021 13:55
Linux hakkında konuştuğumuzda , aklımıza gelen ilk şey Ubuntu'dur - muhtemelen onu kullanan insanların büyük çoğunluğu aynı şeyi başkalarına da önerdiği için. Daha fazla kişinin Ubuntu kullanmasının ardındaki birincil neden, kullanımının ne kadar kolay olmasıdır.
en iyi 4 ubuntu tabanli olmayan dagitim2292

Linux hakkında konuştuğumuzda , aklımıza gelen ilk şey Ubuntu’dur – muhtemelen onu kullanan insanların büyük çoğunluğu aynı şeyi başkalarına da önerdiği için. Daha fazla kişinin Ubuntu kullanmasının ardındaki birincil neden, kullanımının ne kadar kolay olmasıdır.

Ubuntu’yu öneren herkesin sorunu, nispeten daha iyi olan birçok Ubuntu tabanlı olmayan ve Ubuntu tabanlı dağıtımları gölgede bırakmasıdır. Bu aynı zamanda Ubuntu dışında herhangi bir dağıtım kullanmanın zor olduğu, ki bu doğru olmayan bir efsaneye yol açtı. Bu makalede, Ubuntu tabanlı olmayan dört başlangıç ​​dostu Linux dağıtımına bakalım.

En İyi Ubuntu Tabanlı Olmayan Dağıtımları

Solus

Solus’a başladıktan hemen sonra fark edeceğiniz ilk şey, geliştiricilerin işletim sistemini tasarlamaya verdikleri vurgudur. Simgenin tasarımlarından işletim sisteminin görünümü ve hissine kadar her şey harika. Solus sürekli bir dağıtımdır ve aralarından seçim yapabileceğiniz dört masaüstü ortamıyla birlikte gelir – Budgie (Solu’nun şirket içi geliştirilmiş masaüstü ortamı), MATE, GNOME ve Plasma.

Budgie masaüstü ile Solus

İşletim sistemi, “eopkg” adlı kendi paket yöneticisiyle birlikte gelir. Bir kez buna alıştığınızda, sınır gökyüzüdür. Bununla birlikte, Solus hafif bir dağıtım değildir, ancak iyi bir yazılım mağazası gibi diğer avantajlarından bazıları ve yaygın olarak kullanılan tüm açık kaynaklı ve üçüncü taraf programları için destek, onu Ubuntu tabanlı olmayan en iyi Linux dağıtımlarından biri yapar.

Manjaro Linux

Şimdi, Arch genellikle başlangıç ​​dostu olarak kabul edilmez, ancak Arch tabanlı Manjaro Linux farklı bir hikaye. Üç masaüstü ortamıyla birlikte gelir – XFCE, Plasma ve GNOME. İşletim sisteminin kendisini kurmaktan işletim sistemini kurmaya kadar her şey çok basittir.

Manjaro Linux Xfce sürümü

Bununla birlikte, “Pacman” paket yöneticisine alışmak için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Ama inanın bana, bundan sonra Manjaro Linux kullanmaktan keyif alacaksınız. Komut satırını kullanarak uygulamaları nasıl yükleyeceğinizi bilmiyor musunuz? İşte “Pamac” kurtarmaya geldiğinde. Pamac, Manjaro’da edindiğiniz yazılım mağazasıdır ve uygulama yükleme sürecini yeni başlayanlar için çok daha kolay hale getirir.

openSUSE

Hafif tecrübeli Linux kullanıcılarının her zaman openSUSE hakkında söyleyecek çok kritik şeyleri olmuştur. Bu dağıtım topluluk odaklıdır ve yalnızca her güncellemede yeni özellikler eklemeye odaklanır. Bununla birlikte, bunu Linux’ta mutlak bir acemi olan birine önermem.

Opensuse

İşletim sisteminin iki çeşidi vardır – Tumbleweed ve Leap. Tumbleweed yuvarlanan bir sürüm iken, sıçrama 8 aylık bir serbest bırakma döngüsüne sahiptir. Yeni özelliklerin hayranıysanız, muhtemelen yüklemeniz gereken şey Tumbleweed’dir. Yeni özellikler istemeyen ve temiz, sağlam bir masaüstü işletim sistemine ihtiyaç duyan insanlara gelince, Leap tam size göre.

Fedora

Red Hat destekli Fedora, piyasadaki en popüler Linux dağıtımlarından biridir. Popülerliğinin çoğu, son derece yeni başlayanlar için uygun doğası ve güvenilirliğinden kaynaklanmaktadır. Kurulumu kolaydır, başlamak için yeterli sayıda önceden yüklenmiş uygulama ile birlikte gelir ve oldukça kararlıdır.

fedora

İşletim sistemi bir GNOME masaüstü ortamı ile birlikte gelir. Bunun dışında Fedora, Raspberry Pi’lerde kullanılabilen Sunucular ve Fedora IoT için bir Sunucu sürümüne de sahiptir

Bu listede olmayı hak eden, başlangıç ​​dostu, Ubuntu tabanlı olmayan herhangi bir Linux dağıtımını kaçırdık mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli