Dünyanın İlk Tam Hidrojenle Çalışan Gaz Türbini Başarıyla Test Edildi!
Xiaomi MIJIA Dictionary Pen Sözlük Kalemi Piyasaya Sürüldü!

Sıradaki içerik:

Xiaomi MIJIA Dictionary Pen Sözlük Kalemi Piyasaya Sürüldü!

e
sv

Dünyanın İlk Tam Hidrojenle Çalışan Gaz Türbini Başarıyla Test Edildi!

14 okunma — 17 Ekim 2023 07:46
Yenilenebilir enerji alanında büyük adımlar atılıyor. Saillat-sur-Vienne'deki Fransız kağıt ambalaj fabrikasında dünyanın ilk tamamen hidrojenle çalışan gaz türbinini hayata geçirildi.
dunyanin ilk tam hidrojenle calisan gaz turbini basariyla test edildi10459

Siemens Energy öncülüğündeki Avrupa konsorsiyumu, hidrojen enerjisi sektöründe devrim yaratan bir başarıya imza attı. Bu konsorsiyum, doğal gaz, saf hidrojen veya bu ikisinin kombinasyonuyla çalışabilen bir gaz türbinini başarılı bir şekilde test etti. Horizon 2020 programı aracılığıyla AB destekli HYFLEXPOWER projesi, yenilenebilir hidrojenin güvenli ve temiz bir enerji kaynağı olarak ne denli verimli olabileceğini kanıtlıyor.

Dünya’da İlk Kez: Gaz Türbini Tamamen Hidrojenle Çalışıyor

Bu öncü proje, Avrupa’nın öne çıkan ambalaj firmalarından Smurfit Kappa’nın Fransa’da bulunan Saillat-sur-Vienne fabrikasında gerçekleştirildi. Fabrika, Siemens Energy’nin SGT-400 endüstriyel gaz türbinini barındırıyor ve bu türbin tamamen hidrojenle çalışacak şekilde yeniden tasarlandı. 2022’de %30 hidrojen karışımıyla başlatılan testler sonucunda türbin, yüksek verimlilikle tamamen hidrojenle çalışabilen ilk türbin olma unvanını kazandı.

Dünyanın İlk Tam Hidrojenle Çalışan Gaz Türbini Başarıyla Test Edildi!

Karim Amin, Siemens Energy‘nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak, HYFLEXPOWER projesinin hidrojen sektöründeki büyük bir adım olduğunu vurguladı. Amin, projenin, elektroliz, enerji depolama ve hidrojen dönüşümünü tek bir platformda topladığını ve bu entegrasyonun büyük bir sinerji oluşturduğunu belirtti.

HYFLEXPOWER konsorsiyumu; Siemens Energy, ENGIE Solutions, Centrax, Arttic, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ve dört farklı Avrupa üniversitesinden oluşuyor. Projenin ilerleyen aşamalarında endüstriyel ısı üretimine odaklanması ve bu yenilikçi teknolojinin genişletilerek ticarileştirilmesi planlanıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli