Dünyanın en tehlikeli yolunda nefes kesen ralli


Trabzon Çaykara'yı Bayburt'a bağlayan D915 numaralı yol, dünyanın en zorlu alan okumalarından birine sahne oldu.
Dünyanın en tehlikeli yolunda nefes kesen ralli

Beş kez Türkiye Ralli Şampiyonu olan Red Bull sporcusu Yağız Avcı ile dünyanın en zorlu yarışı olarak tanınan Dakar'da son 3 senesi zirvede tamamlamış Kamaz Master birbirlerine alan okudu. Otoriteler doğrulusunda dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak gösterilen D915 Trabzon–Bayburt yolundaki alan okuma inanılmaz görüntüler meydana çıkardı.

2017 Avrupa Ralli Kupası'nın yanı sıra beş kez de Türkiye Ralli Şampiyonu olan Red Bull sporcusu Yağız Avcı ile Dakar Rallisi'nde 16 grup şampiyonluğu tespit edilen Team Kamaz Master'ın direksiyonuna geride bıraktığımız Dmitry Sotnikov, D915 nolu yolda soluk kesici bir mücadeleye girdi. 

Dünyanın en tehlikeli yolunda nefes kesen raily

Otoriteler doğrulusunda dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak gösterilen Soğanlı Dağı eteklerindeki D915 yolunun keskin virajları, sporcuların sınırlarını zorlayan inanılmaz bir performansa sahne oldu. 1915 senesinde Türkler ve Ruslar doğrulusunda birlikte inşa edilen D915, 2330 metrelik rakımı, 13 keskin ve dar virajdan alana gelen 13 kilometrelik uzunluğu ile pilotlara hayatlarının en özel mücadele şansını sundu.

Dünyanın en tehlikeli yolunda nefes kesen raily

Rakibim Kamaz dar yollar amacıyla çok büyük bir araç. Kamaz, Dakar Rallisi’nde alışık bulunduğu yollardan çok değişik bir parkurda mücadele etti. Başta bize göre dezavantajlıydı ama kamyonun sağlamlığı Kamaz’ın üstünlüğü oldu.

 

Taşlar ve kayalar onlara, bize oranla daha az problem yarattı. Heyecanlı yarışımız, D915’in tarihine de bir selam kalitesi taşıdı. Bu yol Türkler ve Ruslar doğrulusunda 100 sene evvelce yapıldı. D915, şimdi de Bir Türk pilot ile Bir Rus pilotu ağırladı. Bu da yolun hikayesine güzel bir katkı sundu" dedi.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.