Dünyanın Dört Bir Yanından 70'ten Fazla Astronot, Türkiye'de Buluşuyor!
Star Wars Jedi’nin Yeni Oyunu Onaylandı: Cal Kestis’in Macerası Sürüyor!

Sıradaki içerik:

Star Wars Jedi’nin Yeni Oyunu Onaylandı: Cal Kestis’in Macerası Sürüyor!

e
sv

Dünyanın Dört Bir Yanından 70’ten Fazla Astronot, Türkiye’de Buluşuyor!

18 okunma — 24 Eylül 2023 18:47
Association of Space Explorers tarafından düzenlenen Planetary Congress, bu yıl Türkiye'de gerçekleşecek. Dünya genelinden tanınmış astronotlar, etkinlik kapsamında Türkiye'ye gelerek çeşitli konuşmalar yapacaklar.
dunyanin dort bir yanindan 70ten fazla astronot turkiyede bulusuyor8580

Türkiye, Uzay Kaşifleri Derneği (Association of Space Explorers) tarafından organize edilen Planetary Congress’in bu yılki ev sahibi olacak. Uzay bilimi ve teknolojisi üzerine odaklanan bu prestijli etkinlik, dünya çapında tanınmış astronotları ağırlayacak.

25-29 Eylül tarihleri arasında Bursa’nın prestijli GUHEM Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde gerçekleşecek kongre, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yılına özel olarak düzenleniyor. Kongrenin ana teması, Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyoner sözü “İstikbal Göklerdedir” olarak belirlendi.

Etkinlikte, Artemis II göreviyle Ay’ın yörüngesine seyahat edecek olan Amerikalı Astronot Victor J. Glover, iki uzay görevinde toplam 191 gün geçiren Çinli astronot Fei Junlong, 747 günle uzayda uzun süre kalan Rus Kozmonot Sergei Andeev ve Kanada’nın eski Genel Valisi olan Astronot Julie Payette gibi 19 farklı ülkeden 70’den fazla astronot ve uzay bilimci katılacak.

Türkiye’nin Uzay Temsilcileri Sahnede: İlk Astronot Adaylarından Özel Konuşma

Kongre kapsamında, “Yeni Uzay Ekonomisi” ve “Yer Yörüngesi Ötesi Uzay Araştırmaları” gibi önemli oturumlar düzenlenecek. Bu oturumlarda, Michael Lopez Alegria, Thomas Marshburn, John D. Olivas, Anton Shkaplerov ve Sergey Korsakov gibi alanında öncü uzay profesyonelleri kendi deneyimlerini ve görüşlerini paylaşacak. Bu, uzay bilimi ve teknolojisiyle ilgilenenler için kaçırılmayacak bir fırsat olacak.

Uzay tutkunları için büyük bir heyecanın eşiğinde olan Türkiye, bu yıl düzenlenecek Planetary Congress‘te dünyanın dört bir yanından gelen astronotları ağırlayacak. Ancak yabancı astronotların yanında Türkiye’nin de gurur kaynakları olan ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Atasever, bu önemli etkinlikte sahne alacak.

Milli Uzay Programı çerçevesinde uzaya yolculuk yapma hazırlığında olan Gezeravcı ve Atasever, “Gelecek Projeksiyonu” başlıklı oturumda uzay hakkındaki deneyimlerini, beklentilerini ve hayallerini katılımcılarla paylaşacak. Ayrıca, etkinliğin “Bilim Toplum Buluşması” isimli bölümü, halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da bu büyük etkinliği değerlendirerek, Türkiye’nin uzay alanında attığı adımların önemine vurgu yaptı. Bakan Kacır, “Beş gün sürecek bu etkinlikte, 70’den fazla uluslararası astronotu ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Planetary Congress‘in Türkiye’de gerçekleştirilmesi, Milli Uzay Programı‘nın başarısını uluslararası arenada kanıtlıyor. Uzayın cazibesine kapılan gençlerimize mesajımız şudur: Hayallerinizi kovalayın, çünkü uzaydaki geleceğimiz sizlersiniz. Aziz Sancar gibi değerli bilim insanlarının izinden giderek, milli teknolojimizi yükselten gençlerimizle birlikte olmaktan mutluluk duyarız.” şeklinde konuştu.

Kongre hakkında detaylar için: https://www.ase2023.org

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli