Dünya Sağlık Örgütü, Aşılarla Bile 2021'de Sürü Bağışıklığının Olmayacağı Konusunda Uyarıyor


Dünya Sağlık Örgütü'ndeki bilim adamları Pazartesi günü, önde gelen bir üreticinin üretim tahminini artırmasına rağmen , toplu aşıların bu yıl koronavirüse karşı sürü bağışıklığı getirmeyeceği konusunda uyardı .
Dünya Sağlık Örgütü, Aşılarla Bile 2021'de Sürü Bağışıklığının Olmayacağı Konusunda Uyarıyor

Dünya Sağlık Örgütü'ndeki bilim adamları Pazartesi günü, önde gelen bir üreticinin üretim tahminini artırmasına rağmen , toplu aşıların bu yıl koronavirüse karşı sürü bağışıklığı getirmeyeceği konusunda uyardı .

Bu arada İngiltere, büyük şehirlerde ilk toplu aşılama alanlarını başlattı ve orada yeni bir hastalığın hızla yayılmasının önüne geçmek için yarıştı.

Pandemik 90 milyondan fazla kişiyi enfekte etti ve Çin bir yıl önce Wuhan merkez şehirde ilk ölüm doğruladı beri ölenlerin sayısı 1.94 milyonu geçti.

Çin virüsü büyük ölçüde kontrol altına aldı, ancak bir dizi yerel enfeksiyonla mücadele ediyor.

Hükümet bir avuç vakayı ortadan kaldırmak için sıkı önlemler aldığı için Pazartesi günü Pekin'de yarım milyondan fazla insan tecrit altına alındı.

Bununla birlikte, enfeksiyon sayıları, özellikle İngiltere, hastanelerin boğulmasına neden olabilecek yeni bir hastalık türü ile başa çıkarken, Avrupa çapında artıyordu .

Dünya Sağlık Örgütü, Aşılarla Bile 2021'de Sürü Bağışıklığının Olmayacağı Konusunda Uyarıyor

Rusya, Pazar günü bilim adamlarının önemli ölçüde daha bulaşıcı olduğundan korktuğu yeni İngiltere koronavirüs suşunun ilk vakasını doğruladı.

Virüs ayrıca, ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ın ikinci aşı dozunu alenen aldığı en çok etkilenen ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nde de patladı.

Alman şirketi BioNTech, bu yıl başlangıçta beklenenden milyonlarca daha fazla koronavirüs dozu üretebileceğini ve üretim tahminini 1,3'ten iki milyara çıkarabileceğini söyledi.

Batı'da onaylanan ilk aşıyı üretmek için ABD firması Pfizer ile ortaklık kuran BioNTech'in duyurusu, aşıları uygulamakta zorlanan ülkeler için bir destek oldu.

Ancak şirket , COVID-19'un "büyük olasılıkla endemik bir hastalık haline geleceği" konusunda uyardı ve aşıların yeni viral varyantların ortaya çıkmasına ve "doğal olarak zayıflayan bir bağışıklık tepkisine" karşı mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü ilerleyen saatlerde, WHO'nun baş bilim adamı Soumya Swaminathan, virüsün yayılmasını durdurmak için yeterli aşı dozu üretmenin ve uygulamanın zaman alacağı konusunda uyardı.

Salgını dizginlemek için fiziksel mesafeyi sürdürme, el yıkama ve maske takmanın gerekliliğini vurgulayarak , "2021'de nüfus bağışıklığı veya sürü bağışıklığı düzeyine ulaşamayacağız." Dedi .

Pfizer / BioNTech aşısını onaylayan ilk ülke olan İngiltere, Pazartesi günü İngiltere genelinde yedi toplu aşılama tesisi açtı.

Ancak İngiltere'nin baş sağlık görevlisi Chris Whitty BBC televizyonuna şunları söyledi : "Önümüzdeki birkaç hafta, NHS'ye (Ulusal Sağlık Servisi) sayılar açısından bu pandeminin en kötü haftaları olacak."

"Aşılar etkisini göstermeden önce yapmamız gereken şey ... kilitleme önlemlerini gözlemleme konusunda gerçekten ikiye katlamamız gerektiğidir", diye ekledi.

Hindistan - dünyanın en büyük ikinci virüs yüküne sahip - devasa ve karmaşık bir girişimde Cumartesi gününden itibaren 1.3 milyar insanına atış yapmaya başlayacak.

Rus yetkililer Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, kötü etkilenen ülkelere geçici bir çözüm sağlama çabalarının bir parçası olarak, ülkenin Sputnik V aşısının tek dozluk bir versiyonunu deneyeceklerini söylediler.

Bu arada Güney Afrika, yeni bir virüs türünün yol açtığı vakalarda görülmemiş bir canlanmaya karşı koymak için kara sınırlarını bir aylığına kapattı.

Alkol satışı ve büyük toplantıların yasaklanması ve bir gecede sokağa çıkma yasağı gibi halihazırda yürürlükte olan kısıtlamalar devam etmektedir.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülke rekor sayıda virüs ölümü ve enfeksiyona maruz kaldığı için yeni bir tecritin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Costa gazetecilere verdiği demeçte, "kesinlikle üçüncü bir virüs dalgasıyla karşı karşıyayız" dedi.

Lübnan, virüs kısıtlamalarını 11 günlük tam bir kilitlenme ve yeni seyahat kısıtlamaları ile sıkılaştırdı.

WHO'dan 10 bilim adamından oluşan bir ekip, hastalığın kökenini araştırmak için Perşembe günü Çin'e gidecek bir göreve hazırlanıyordu.

Pekin Ulusal Sağlık Komisyonu, daha fazla ayrıntı vermeyen bir açıklamada, "Çinli bilim adamları ile COVID-19'un kökenleri konusunda ortak araştırma işbirliği yürütecek" dedi.

Ziyaret, Pekin'in virüsle ilgili soruşturmayı engellemeye çalıştığı yönündeki suçlamaların ortasında pandeminin başlamasından bir yıldan fazla bir süre sonra gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya, Çin'i kızdıran bağımsız bir soruşturma için uluslararası çağrılara öncülük etti.

İlk bildirilen ölümün yıldönümü Pazartesi günü, taşıtların serbestçe çalışmak için hareket ettiği ve parklar ve nehir kenarındaki gezinti yollarının ziyaretçilerle dolduğu Wuhan'da işaretsiz geçti.

66 yaşındaki ikamet eden Xiong Liansheng AFP'ye "Wuhan şu anda Çin'deki en güvenli şehir, hatta tüm dünya" dedi.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.