Dünya Nüfusunun Yarısından Çoğu Artık Akıllı Telefon Kullanıcısı!
2023’ün Zirvedeki Telefonları Belli Oldu: Hangi Marka Tahtı Ele Geçirdi?

Sıradaki içerik:

2023’ün Zirvedeki Telefonları Belli Oldu: Hangi Marka Tahtı Ele Geçirdi?

e
sv

Dünya Nüfusunun Yarısından Çoğu Artık Akıllı Telefon Kullanıcısı!

17 okunma — 14 Ekim 2023 11:26
Yeni bir GSM Association (GSMA) raporu, 2023'teki mobil internet kullanım eğilimleri hakkında önemli bilgiler sunuyor. İşte mobil bağlantının son hali.
dunya nufusunun yarisindan cogu artik akilli telefon kullanicisi10303

GSMA’nın 2023 istatistiklerine göre, global akıllı telefon sahibi olanların sayısı 4.3 milyonu geçerken, mobil internete bağlanan kişi sayısı 4,6 milyona ulaştı. Şaşırtıcı bir şekilde, internete tuşlu telefonlar üzerinden erişen 600 milyon kullanıcı bulunmaktadır.

Akıllı telefon sahipliği artıyor, ancak büyüme hızında yavaşlama var

GSMA’nın 2023 Mobil İnternet Kullanım Raporu’na göre, dünya çapında akıllı telefon kullanımı %54 ile rekor seviyelere ulaştı. Bu, toplamda 4.3 milyar kullanıcının telefon sahibi olduğu anlamına geliyor. İnterneti mobil cihazlarından kullananların sayısı 4.6 milyar iken, sadece telefonlarından internete bağlanan kullanıcı sayısı 4 milyar.

2021 sonunda %55 olan mobil internet penetrasyonu, 2022’nin sonunda %57’ye yükseldi. Ancak rapor, büyüme oranlarında bir yavaşlama olduğunu da belirtiyor. İnternete yeni bağlananların büyük bir çoğunluğu, düşük ve orta gelirli ülkelerden geliyor.

Dünya Nüfusunun Yarısından Çoğu Artık Akıllı Telefon Kullanıcısı!

Mobil İnternete Erişimde Büyük Boşluklar Var

Dünya nüfusunun %95’i mobil internet erişimine sahipken, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerin %23’ü hala mobil interneti kullanmıyor. Bu, özellikle akıllı telefona sahip olmayan kullanıcılar için büyük bir engel teşkil ediyor.

Gelişmekte Olan Ülkelerde Tuşlu Telefonlar Hala Popüler

En az gelişmiş ülkelerde, özellikle Sahra altı Afrika’da, mobil internet penetrasyonu sadece %25. Orta gelirli ülkelerde bu oran %52’ye yükselirken, gelişmiş ülkelerde %85’e çıkıyor. Ancak ilginç bir şekilde, 600 milyon kullanıcı hala tuşlu telefonlarını internet erişimi için kullanıyor. Bu, mobil teknolojideki devasa değişikliklere rağmen, tuşlu telefonların hala birçok insan için vazgeçilmez olduğunu gösteriyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli