DASH Diyeti Nedir?

Etkinliğini destekleyen bilimsel kanıtlar olmaksızın aşırı kalori veya yiyecek grubu kısıtlamaları gerektiren fad diyetlerin aksine, DASH diyeti esnek ve kanıtlanmış beslenme önerilerine dayanan yönetilebilir diyet değişiklikleri içerir.

Etkinliğini destekleyen bilimsel kanıtlar olmaksızın aşırı kalori veya yiyecek grubu kısıtlamaları gerektiren fad diyetlerin aksine, DASH diyeti esnek ve kanıtlanmış beslenme önerilerine dayanan yönetilebilir diyet değişiklikleri içerir.

Bu, kalp hastalığının erkekler ve kadınlar arasında 1 numaralı katil olmaya devam ettiği Amerika Birleşik Devletleri'ndeki doktorlar, diyetisyenler ve diğer sağlık uzmanları arasında yeme planını popüler hale getirdi.

 Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  , kalp hastalığına katkıda bulunan büyük bir faktördür ve Amerikalı yetişkinlerin tahmini yüzde 50'sini etkiler. Bu insanların üçte biri hipertansiyonu olduğunu bilmiyor.

 Kalp hastalığı aynı zamanda dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir.

 İyi haber şu ki, sağlıklı bir diyete geçiş de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri, ilaca rağmen yüksek kalan kan basıncı olan dirençli hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir, araştırmalara göre.

DASH Diyeti Tam Olarak Kime İyi Gelir ve Hangi Varyasyonları Vardır?

DASH diyeti, insanların yüksek tansiyonu düşürmelerine yardımcı olmak için özel olarak geliştirildi ve Ulusal Sağlık Enstitülerinin bir parçası olan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI) tarafından destekleniyor.

 Sistolik kan basıncı (en üstteki sayı) için 130 milimetre cıvadan (mmHg) ve diyastolik (en alttaki sayı) için 80 mmHg'den yüksek kan basıncı okumaları yüksek olarak kabul edilir.

DASH diyetinde bulunan yiyecek seçenekleri , meyve ve sebzeler gibi bütün gıdalara odaklanarak ABD Tarım Bakanlığı'nın  MyPlate'inde önerilen beslenme planını yakından yansıtır; yağsız veya az yağlı süt ürünleri; kepekli tahıllar; ve yağsız et, balık ve kümes hayvanları.

 Bu arada plan,  şekerli içecekler ve paketlenmiş atıştırmalıklar gibi işlenmiş gıdaların azaltılmasını veya tercihen ortadan kaldırılmasını ve artan koroner kalp hastalığı riski ile bağlantılı olan kırmızı etin sınırlandırılmasını gerektiriyor.

DASH Diyet Çeşitleri

Sağlık ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, DASH diyetinin iki biçiminden birini seçebilirsiniz.

Standart DASH diyeti  Bu plan, sodyum tüketimini günde 2.300 miligram (mg) ile sınırlar.

Düşük sodyumlu DASH diyeti  Bu sürüm, sodyum tüketiminin günde 1.500 mg ile sınırlandırılmasını gerektirir.

Günlük DASH yemek planı ayrıca ortalama olarak şunları içerir:
 • 6 ila 8 porsiyon tahıl, tercihen tam tahıllar
 • 6 veya daha az porsiyon et, kümes hayvanları ve balık
 • 4 ila 5 porsiyon sebze
 • 4-5 porsiyon meyve
 • 2 ila 3 porsiyon az yağlı veya yağsız süt ürünleri
 • 2 ila 3 porsiyon katı veya sıvı yağ
İşte DASH diyet planının diğer tahmini günlük beslenme hedeflerinden bazıları .
 • Toplam yağ kalorinin yaklaşık yüzde 27'sidir
 • Doymuş yağ  , kalorinin yüzde 6'sı veya daha azdır
 • Protein kalorinin yaklaşık yüzde 18'idir
 • Karbonhidratlar kalorinin yaklaşık yüzde 55'idir
 • Kolesterol 150 mg ile sınırlıdır
 • Lif  30 gram (g) veya daha fazladır