Daha Verimli Akne Tedavileri Genlerimizde Olabilir

Sivilce, birçok genç için korkulan bir geçiş törenidir. Ancak bilim adamlarının daha iyi tedaviler geliştirmenin anahtarı olabileceğini düşündüğü akne ile ilişkili yeni keşfedilen gen varyantları sayesinde gelecek nesiller bu sefil deneyimi atlayabilir.

Sivilce, birçok genç için korkulan bir geçiş törenidir. Ancak bilim adamlarının daha iyi tedaviler geliştirmenin anahtarı olabileceğini düşündüğü akne ile ilişkili yeni keşfedilen gen varyantları sayesinde gelecek nesiller bu sefil deneyimi atlayabilir.

Brisbane'deki QIMR Berghofer Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nde araştırmacı olan Miguel Rentería, "Orada bazı uygun akne tedavileri olmasına rağmen, herkes için işe yarayan bir tedavi yok ve bazı insanlar bazı tedavilerde ciddi yan etkiler geliştirebilir" diyor . , Avustralya ve akne ile genetik bağlantıları araştıran yeni bir çalışmanın ortak yazarı.

Gençlerin bazı ebeveynleri, akne tedavisi  Accutane'nin ( izotretinoin ) 1980'lerde düşükler ve ciddi doğum kusurları ile bağlantılı olduğunu hatırlayabilir. Topikal kortikosteroidler ve benzoil peroksit gibi diğer akne ilaçları da cilt tahrişi, kabarcıklar ve açık yaralar dahil alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Dünya Çapında 600.000'den Fazla Kişiden Toplanan Genetik Veriler

Nature Communications'da Şubat 2022'de yayınlanan  yeni çalışma, dünya çapında akneli 20.000'den fazla insandan ve cilt rahatsızlığı olmayan 595.000'den fazla kişiden toplanan genetik verileri inceledi.

Bilim adamları akne ile ilişkili 29 yeni gen varyantı belirledi. Ayrıca daha önce cilt durumuyla bağlantılı olan 17 varyanttan 14'ünü doğruladılar.

Bilim adamları, akneli kişilerde yaygın olarak tanımlanan genlerin birçoğunun diğer cilt ve saç koşullarıyla da ilişkili olduğunu bildirdi. Bu, araştırmacıların akneye neyin neden olduğuna dair daha net bir resim elde etmelerine yardımcı olabilir ve daha iyi tedaviler bulma çabalarına yardımcı olabilir.

Daha Fazla Genetik Risk, Daha Şiddetli Kopma Olasılığı

Araştırmacılar ayrıca, akne için en genetik riske sahip kişilerin şiddetli sivilcelere daha yatkın olduğunu buldular. Bu bulguyu doğrulamak için ek araştırmalara ihtiyaç duyulurken, bilim adamları bunun şiddetli akne riski taşıyan kişileri belirlemeye yardımcı olabileceğini ve bu kişilerin sivilceler alevlenmeden önce önleyici tedavi almalarına izin verebileceğini söylüyor.

Dr. Rentería, "Bir kişinin sivilce olup olmadığı ve şiddeti, genetik yatkınlık, yaşam tarzı ve hatta iklim ve kirlilik gibi çevresel unsurlardaki farklılıklar dahil olmak üzere faktörlerin bir kombinasyonuna bağlıdır" diyor.

Genetik faktörler, akne riskindeki farklılıkların yüzde 80'ini açıklayabilir, diye ekliyor.

Araştırmacılar, bu, hangi gen varyantlarının akne ile bağlantılı olduğunu anlamanın daha iyi tedaviler geliştirme çabasında uzun bir yol kat edeceği anlamına geliyor.

Yeni Tedaviler Hala Uzakta

Ancak bugünün gençleri, belirli gen varyantlarını hedef alan yeni akne tedavilerinin geliştirilmesi başlamadan önce kendi çocukları olabilir.

King's College London'da genetik profesörü ve yeni aknenin kıdemli yazarı Michael Simpson, “Çalışmamız, akne için yeni terapötiklerin geliştirilmesine olan ilgiyi ve yatırımı tetikleyeceğinden emin olduğum nedensel biyolojiye ilişkin ilk görüşleri sağlıyor” diyor . ders çalışma.

“Önümüzdeki 10 yıl içinde yeni nesil akne terapötiklerinin gelişimini görmeye başlayacağımızdan umutluyum” diyor.