Coronavirus bir durgunluğa yol açacak mı? Tarihteki Salgınlardan Ne Öğrenebiliriz

Virüsler sadece insanların değil, güçlü medeniyetlerin de katilleridir. Güçlü ekonomileri de yıkabilirler mi? Tarihe bir bakış, bunun nasıl olduğunu ve erken teşhisden bilim adamları ile siyaset yerine bir çözüm üzerinde çalışmaya kadar yeni koronavirüs Covid-19 ile başa çıkmak için neler yapabileceğimizi gösterir .

Tarih size Atina İmparatorluğu'nun Mora Yarımadası'nda Spartalılara düştüğünü söyleyecektir, ancak en erken kaydedilen salgınlar daha büyük bir rol oynamış olabilir, muhtemelen bu bir zamanlar güçlü şehir devletinin nüfusunun yarısından fazlasını öldürmüş olabilir. Hem Batı Roma İmparatorluğu hem de Doğu Roma İmparatorluğu'nun yanı sıra Hunlar gibi rakipleri vebalar tarafından şiddetli bir şekilde hastalandı. Feodalizm, Vikingler ve Aztek İmparatorluğu, bubonik vebadan çiçek hastalığına ve kızamığa kadar her şey tarafından indirildi.

Ancak bu eski medeniyetler batıl inançlara ve ekonomik karmaşıklık eksikliğine dayanıyordu. Dahası, bu eski rejimler, herhangi bir hatanın yenilebilmesi için çözümler ve sözcüğü yayma yeteneği sağlayabilecek modern iletişim ve sağlık teknolojisine sahip değildi.

 

Grip Virüsleri ve Finansal Erime

Coronavirus bir durgunluğa yol açacak mı? Tarihteki Salgınlardan Ne Öğrenebiliriz

Seçimler öncesi virüsler ortaya çıkar ki efsane sadece çürütüldü olabilir, b grip ve durgunluk arasındaki bağlantı ut farklı bir hikaye. Ekonomik durgunlukları izleyen Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu ve Dünya Atlas sahasından alınan verilerle gösterildiği gibi, 1889-1890 Rus Grip salgını 1890 ve 1891'de durgunluk izledi; 1918'deki kötü şöhretli İspanyol Grip, 1918-1919 ve 1920-1921 arasındaki ikiz durgunluklardan hemen önce ortaya çıktı; t Asyalı Gribi, 1957 1958 için aynı yıllarda korkunç bir durgunluk ile çakıştı; ve 1969-1970 resesyonundan önce gelen 1968-1969 Hong Kong gribi vardı.

Tabii ki, herhangi bir virüs ile bağlantısı olmayan girintiler oldu. Ve her bulaşıcı hastalık ABD'de ekonomik bir gerilemeye yol açmıyor Aslında, sarı hummanın salgınları (1793), kolera (1832), Kızıl ateş (1858), “Tifo Mary” ateşi (1906-1907), çocuk felci (1916) ), hepsi Healthline tarafından belgelenen 1920'lerin difteri salgınları ve kriptosporidium (1993) , genellikle ekonominin güneye gittiği zamanlarda gerçekleşmemiştir.

Ancak grip virüsleri biraz farklıdır. Örneğin Milwaukee ile sınırlı olan suyla taşınan kriptosporidiumdan farklı olarak, grip böcekleri ülkeler, hatta kıtalar arasında yayılma eğilimindedir. Ölüm oranları da oldukça yüksek olabilir - sadece on milyonlarca insanın yaşadığı 1889-1891 grip ölüm oranını 1920'lerin difteri salgını nedeniyle yaklaşık 15.000 ölümle karşılaştırın. Sonuç olarak, anlaşılır bir şekilde, son derece bulaşıcı ve ölümcül virüsler üzerindeki panik, ekonomik istikrarsızlığı yönlendirme eğilimindedir.

Ekonomi Öldüren Salgınlardan Tarih Ne Öğrendi

Covid-19'a karşı devam eden savaştan öğrenebileceğimiz ve belki de uygulayabileceğimiz salgınlar üzerine önceki ekonomik paniklerden birkaç ders var.

Sorunları Başlamadan Önce Durdurma

2009 Domuz gribi, tarihin en bulaşıcı ve ölümcül olmasa da, öğrenilecek çok şey sağlar. Obama İdaresi , hastalığa o yılın Nisan ayı başlarında bir halk sağlığı acil durumu ilan etti  , ancak birkaç ay sonra ulusal bir acil durum olduğunu ilan edene kadar halk gerçekten uyum sağladı. Teknik olarak doğru çağrıya rağmen, acil durum beyanı daha erken ve daha güçlü olsaydı, halkın daha fazla farkındalığını ve medya ilgisini artırmış olabilir.

Domuz gribi salgınından derslerini alan Obama'nın salgın müdahale ekibi, salgının ardından dünya çapında 49 istasyon kurdu. Bu istasyonlar, bulaşıcı hastalıklara karşı ileri bir saldırı sağlamak, bu tehlikelerin Amerika kıyılarına gelmeden çok önce yayılmasını izlemek ve yönetmek için tasarlanmıştır.

Ancak, 2018'de CDC'nin küresel sağlık bölümünü küçülten Trump yönetiminin bir sonucu olarak , Çin'deki biri de dahil olmak üzere bu istasyonların 39'u için fonun hızlandırılmasına izin verildi .

Geriye dönüp bakıldığında, Covid-19 vakalarının hızla yükselen sayısı ve şu anda borsa çöküşü göz önüne alındığında, bu tesisler sadece muhafaza edilmemeli, belki de artırılmalıdır.

Domuz gribi

Siyasi Stratejinin Kamu Güvenliği Yanıtında Yeri Yok

İkinci ders başka bir cumhurbaşkanından gelir (bu bir Cumhuriyetçidir). 1976 yılında domuz gribi salgını Ft. New Jersey'de Dix, Başkan Gerald Ford, özellikle 1976 seçimlerinde kendisine liderlik eden Gürcistan Valisi Jimmy Carter'a karşı savunmaya çalışırken bir aşı çözümü sunmak için yarıştı. Her Amerikalıyı aşılamayı umuyordu. Çok az grip olmasına rağmen, bazı Amerikalılar aşıdan komplikasyonlar yaşadı ve eleştirmenlerin “fiyasko” olarak etiketlenmesine öncülük etti.

“Karar vermede temel stratejik kusur, yanıtın tüm yönlerini tek bir“ git ya da git ”kararında birleştiriyordu - virüsü aşıya karakterize etme, aşıyı üretme, test etme ve ABD'deki her erkeğe, kadına ve çocuğa teslim etmek - hepsi Mart '76'da tek bir darbe ile kararlaştırıldı ve duyuruldu, ”Tıp Enstitüsü eski başkanı ve Dünya Sağlık Örgütü danışmanı Harvey V. Fineberg dedi 1987'de bir röportajda. 

Seçim sezonu olması, domuz gribinin kendisinden daha fazla aşı hatasından ölümle sonuçlanan politikayı canlandırıyor gibi görünüyor.

“ Katılımcılar ile konuştuğumuzda, bizim gibi, bazı teknik uzmanlar vaktinden önce gelen kararların siyasi bir gündeme hizmet etmesi gerektiğini hissettiler. Aynı zamanda, siyasi karar vericiler sürekli olarak bilim adamlarının onlara başka seçenek vermediklerini düşünüyorlardı ” dedi.

Piyasa düşüşü ve anket dalgalanmaları bir görevde olsa da Başkan Ford, ilaçlara yönelik erken baskının sorunu daha da kötüleştirebileceğini öğrendi. Akıllı seçim, seçim takvimini takip etmese veya ekonomik portföyünüzü yönetmeseler bile bilim adamlarını dikkatle dinlemek olacaktır.

Tabii ki, yurtdışında erken teşhis ve tedavi tesislerinin yeniden kurulması ve hastalıkların incelenmesi ve bunlarla mücadele planlarının hazırlanması zaman alır ve kısa vadeli faydalar sağlamayabilir. Ama onlar doğru çağrı, halkın liderlerinde aradığı bir şey.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

İyiler Hep Kazanır