BYD Han EV 2024'te Türkiye Pazarında: Elektrikli Lüks Sedanın Detayları
Leo: Cihazlarınızın Batarya Ömrünü Optimal Şarj Teknolojisiyle Uzatın

Sıradaki içerik:

Leo: Cihazlarınızın Batarya Ömrünü Optimal Şarj Teknolojisiyle Uzatın

e
sv

BYD Han EV 2024’te Türkiye Pazarında: Elektrikli Lüks Sedanın Detayları

22 okunma — 08 Ekim 2023 14:39
2022'den itibaren tamamen elektrikli modellere odaklanan BYD, lüks sedan modeli Han'ı Kasım ayında Türkiye pazarına sunuyor; İstanbul lansmanında araca ilk bakışımızı gerçekleştirdik.
byd han ev 2024te turkiye pazarinda elektrikli luks sedanin detaylari9752

BYD’nin her modeli, kendi içinde benzersiz iç ve dış tasarım özellikleriyle öne çıkıyor. Han, bu aileden, sofistike ve lüks bir yapıya sahip olmasına rağmen, performansıyla da göz dolduran bir sedan modeli olarak karşımıza çıkıyor. Önceden incelediğimiz Atto 3 ve Seal modelleriyle kıyaslandığında, Han sadece tam elektrikli bir araç olmanın ötesinde. 2019’da Şanghay Otomobil Fuarı’nda E-SEED GT konsept olarak tanıtıldıktan sonra, 2020’de Han adıyla resmi olarak piyasaya sürüldü. Bu dönemde, hem tam elektrikli (Han EV) hem de şarj edilebilir hibrit (Han DM) versiyonlarıyla alıcıların karşısına çıktı.

Han EV, Seal modeli gibi prestijli iF tasarım ödülüne layık görülen bir araç. 2021’de, bu ödülü kazanan ilk Çin yapımı sedan otomobil oldu. 2022’de modernize edilerek daha estetik ve sportif bir tasarım anlayışıyla yenilendi. 2024’te Türkiye pazarına adım atacak olan BYD Han EV’nin, bu yenilikçi tasarımıyla İstanbul’daki lansmanda diğer modeller arasından sıyrıldığını ve dikkatleri üzerine topladığını belirtmek gerekiyor.

Dış Tasarım Özellikleri

BYD Han EV 2024'te Türkiye Pazarında: Elektrikli Lüks Sedanın Detayları

BYD Han, 4995 mm uzunluk, 2134 mm genişlik, 1495 mm yükseklik ve 2920 mm aks mesafesiyle oldukça geniş bir otomobil olarak dikkat çekiyor. Seal modeline kıyasla gövdesi daha uzun olmasına rağmen aks mesafesi aynı kalıyor. Bu, Seal’ın özgün elektrikli platform üzerinde tasarlandığının bir işareti. E-segmentine hitap eden Han EV, alçak ve dinamik burun yapısı, akıcı fastback tasarımı, şık krom detayları ve entegre kapı kolları ile modern bir izlenim bırakıyor.

Model, 235/45 ölçülerinde lastiklerle birlikte 19 inçlik jant setine sahip. İnce yapılı LED farlar, arka kısmında da geniş bir LED şeridiyle birleşen stop lambalarıyla tamamlanıyor. Arka kısımda, otomobilin 0-100 km/s hızlanma süresini ifade eden “3.9s” etiketini görmekteyiz, bu da bize BYD’nin bu modelde performans odaklı bir yaklaşım sergilediğini gösteriyor. Elektrikli olarak açılan bagaj kapağının arkasında, 410 litrelik geniş bir bagaj alanı bulunuyor. Otomobilin aerodinamik yapısı, 0.32 Cd’lik hava sürtünme katsayısı ile destekleniyor ve bu, otomobilin rüzgarla olan etkileşimini optimize ettiğini gösteriyor.

İç Mekân Detayları

BYD Han EV’nin iç mekânı, Atto 3 ve Seal modellerine kıyasla daha lüks ve rafine bir atmosfer sunuyor. Yüksek kaliteli deri kaplamalar ve üstün malzeme seçimi, iç mekânın premium olduğunu ilk bakışta belli ediyor. Ayrıca, iç mekândaki renk seçimi de bu rafine havayı artırıyor. Sportif bir tasarıma sahip iki kollu direksiyonun arkasında, gösterge paneline entegre edilmiş 12.3 inçlik TFT ekran bulunuyor. Orta konsolda ise kullanımı son derece kolay, dönebilen 15.6 inçlik dokunmatik ekranla donatılmış.

BYD Han EV 2024'te Türkiye Pazarında: Elektrikli Lüks Sedanın Detayları

Arka koltuklarda, Han EV’nin neden bir “makam aracı” olabileceğini daha iyi anlamak mümkün. Sağ ön koltuğun yanında, arka yolcunun koltuğu öne veya arkaya doğru ayarlamasına imkan tanıyan bir kontrol bulunuyor. Arka koltukların elektrikli ayarlanabilme özelliği, yolculara ekstra bir konfor sunuyor. Bunun için arka kol dayama kısmında bulunan 7 inç dokunmatik ekrana dokunmak yeterli. Bu kontrol paneli aracılığıyla sadece koltuk ayarları değil, multimedya ve klima kontrolü gibi özelliklere de erişim sağlanabiliyor. Arka mekânın genişliği ve konforlu yapısı, yolculukların çok daha keyifli geçmesini garantiliyor.

Performans ve Enerji Depolama

BYD Han EV, dört tekerlekten çekiş sağlayan çift elektrik motoruna sahip. Bu donanım özellikleri, Han’ı Türkiye pazarında BYD’nin en üst segment modeli konumuna getirebilir. İki elektrik motoru, toplamda 380 kW güç ve 700 Nm tork kapasitesine ulaşıyor. Han EV, 0-100 km/s hızlanma süresini sadece 3.9 saniyede gerçekleştiriyor ve maksimum hızı 180 km/s ile sınırlanmış durumda.

BYD’nin yenilikçi bıçak batarya teknolojisi bu modelde de kullanılmış. 85,4 kWsa’lık batarya kapasitesi ile Han EV, WLTP standartlarına göre tek şarjla ortalama 521 kilometre menzil sunuyor. Şehir içi koşullarda ise bu menzil 662 kilometreye kadar çıkabiliyor. 120 kW’lık hızlı şarj cihazı kullanıldığında %30-80 arası şarj süresi yaklaşık 30 dakika sürüyor. Han EV’nin ortalama enerji tüketimi ise 18,5 kWsa/100 km olarak belirlenmiş.

Fiyat

BYD Han EV’nin Türkiye fiyatlandırması şu an için netlik kazanmamış olsa da, Avrupa pazarında yüksek donanım seviyesiyle premium bir segmentte konumlandığını gözlemleyebiliriz. Almanya’da otomobilin başlangıç fiyatı 69 bin euro olarak belirlenmiş durumda.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli