Bilim adamları, Okyanusun Altında Gizli Tatlı Su Kaynağı Keşfettiler

Kuzey Atlantik okyanusunun tuzlu sularının altında bulunan jeologlar, ABD kıyılarının hemen dışındaki manzaranın gizlendiği dev bir tatlı su akiferini keşfettiler.

Kuzey Atlantik okyanusunun tuzlu sularının altında bulunan jeologlar, ABD kıyılarının hemen dışındaki manzaranın gizlendiği dev bir tatlı su akiferini keşfettiler.

Bu büyük önbellek büyük boyutu şaşırtıcı olsa da, tamamen beklenmedik değil. Suyun sinyalleri ilk olarak 1970'lerde ortaya çıktı, ancak şimdiye kadar, hiç kimse gözenekli kayalara hapsolmuş bu büyük rezervuarın ABD Kuzeydoğu'nun neredeyse tüm uzunluğu boyunca akabileceğinden şüphelenmedi.

Columbia Üniversitesi'nden deniz jeoloğu Chloe Gustafson , “İzole yerlerde temiz su olduğunu biliyorduk, ancak derecesini veya geometrisini bilmiyorduk” dedi .

2015 yılında, Gustafson'un bazı araştırmacılarından bazıları New Jersey kıyılarında ve Martha's Vineyard'ın Massachusetts adasında pilot çalışma yaptı.

Ekip , araştırma gemisinden Marcus G. Langseth'ten yayılan bir elektromanyetik alıcı kullanarak , kıta sahanlığının altındaki tortulardaki gömülü deniz suyu birikintilerini araştırmak istiyordu.

017 bize kuzeydoğu akifer 1 

Yukarıda:  Sarı taranmış bölgelerde görülen dev akifer, keşif gezilerini temsil eden üçgenler.

Fosil yakıt için sondaj yaparken 1970'lere kadar petrol şirketleri tarafından ara sıra keşfedilmiş araştırmalar ara sıra tatlı su keşfetti; ancak kaynak - ve önbellek büyüklüğü- verileri kısa bir süredir mevcuttu.

Bunu düzeltmek için, Marcus G. Langseth'teki araştırma ekibi , iki Kuzeydoğu kıyı bölgesini 10 gün boyunca araştırdı ve geminin altındaki sularda elektriksel iletkenlik işaretleri aradı .

Tuzlu su, temiz sudan daha etkili bir elektromanyetik (EM) dalga iletkenidir, bu nedenle kıyıdan yayılan EM alıcıları, araştırmacıların gizemli akiferin ölçüsünü haritalamalarını sağlamıştır.

 

Bu dev rezervuarı haritalamak için yapılan ilk kapsamlı girişimi ayrıntılarıyla anlatan bir çalışmada yayınlanan sonuçlar , ABD Atlantik kıyılarının en az 350 km'sine (217 mil) yayılan ve yaklaşık 1.800 kilometrekare düşük tuzluluk içeren, çoğunlukla "sürekli bir denizaltı akifer sistemi ortaya koyuyor yeraltı".

EM haritalama tekniğinin doğası gereği, sonuçlar şu an için biraz yorumlayıcı olmaya devam ediyor, ancak ekip, akiferin tatlı su önbelleğinin Delaware'den (güney ucunda) New Jersey, New York, Connecticut’tan geçmesine kadar uzandığını söylüyor. Rhode Island ve Massachusetts’e kadar.

Araştırmacılar, göründüğü kadar çılgınca, yeraltı suyu rezervuarı bundan daha da uzayabilir.

Yazarlar "Profillerimizin ötesindeki potansiyel kuzeydoğu ve güneybatı uzantılarını göz önüne alırsak, ABD Atlantik kıta sahanlığının kuzeydoğu kısmının altında birkaç kat daha fazla yer altı suyu olabilir ve bu da en büyük kıyı akiferlerine rakip olan bir tatlı su kaynağını temsil etmektedir ."

Akiferin oraya nasıl geldiğine gelince, araştırmacılar , son Buzul Çağı'ndan elde edilen büyük miktarda taze eriyik suyun kayalık tortuda kalması ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi .

Suyu içme amaçları için kullanmak - eğer bir gün bize dokunacak olursak, yani - ilk önce tuzdan arınması gerekir, çünkü bir kısmı acı (hafif tuzlu), özellikle deniz suyu çevresine en yakın olan kısımlar acı verici olacaktır. .

Şimdilik, kimse bunu yapmamızı önermiyor, ancak dev akiferin varlığı benzer yer altı suyu sistemlerinin California, Avustralya veya Orta Doğu gibi dünyanın daha sıcak ve daha kuru kısımlarında kolayca gizlenebileceğini öne sürüyor.

Gustafson , "Dünyanın diğer bölgelerinde önemli bir kaynak olduğu ortaya çıkabilir," diyor .

Bulgular Bilimsel Raporlar'da rapor edilmiştir .