Bayraktar AKINCI TİHA, Yeni Bir Başarıya İmza Attı

Türk savunma sanayisinin gururu olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), yeni bir başarıya daha imza attı. AKINCI TİHA'nın başarısı, Türkiye'nin insansız hava araçları teknolojisi alanındaki ilerlemesini bir kez daha gösterdi.

Bayraktar AKINCI TİHA, Yeni Bir Başarıya İmza Attı

Baykar'ın öncülüğünde üretilen devasa insansız hava aracı Bayraktar AKINCI TİHA, gökyüzünde başarılı bir performans sergileyerek 30 bin uçuş saatini doldurdu. Bu başarının ardından Akıncı, sekiz ülkeye satılacak.

2017 yılında geliştirmeye başlanan Bayraktar AKINCI TİHA, ilk uçuşunu 6 Aralık 2019'da gerçekleştirdi ve 29 Ağustos 2021'de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne katıldı. Bugüne dek hizmetteki tüm AKINCI TİHA'ların toplam uçuş süresi 30 bin saate erişti.

Yüksek İrtifada Rekor

Akıncı, güçlü motoru sayesinde, 21 Haziran 2021 tarihli test uçuşunda 45.118 feet (13.716 metre) irtifaya ulaşarak insansız hava araçları arasında yeni bir rekora imza attı.

8 Ülkeye İhracat Yapılacak Baykar, sekiz farklı ülke ile AKINCI'nın ihracatı konusunda anlaşma imzaladı. Özellikle Suudi Arabistan ile gerçekleşen ve ortak üretimi de içeren bu anlaşma, 3 milyar dolarlık sözleşme bedeliyle Türkiye'nin havacılık tarihine damgasını vurdu.

2022 yılında Baykar, 1,4 milyar dolarlık bir gelir elde ettiğini duyurdu. Şirket, sadece Akıncı için değil, aynı zamanda Bayraktar TB2 için de 31 ülkeyle anlaşma imzaladığını belirtti. Böylece, Baykar toplamda 32 farklı ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalayarak uluslararası arenada da adından söz ettirmeyi başardı.