Baykar Savunma ve Ukrayna yeni İnsansız Hava Aracı Geliştiriyor

Ukrayna devlet savunma şirketi Ukroboronprom, Baykar Savunma ile kurulan ortak şirketin ilk projesinin yeni kuşak İnsansız Hava Aracı (İHA) “Akıncı” olacağını açıkladı.

Ukroboronprom’dan oluşturulan açıklamada, şirkete bağlı Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport ile Türk savunma endüstri şirketi Baykar Savunma arasında kurulan ortak şirketin ilk proje üstünde çalışmalara başladığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Ukroboronprom Genel Müdürü Pavlo Bukin, ilk projenin yeni kuşak “Akıncı” İHA’sı olduğunu belirterek, “Yeni kuşak hücum İHA’sı Akıncı, 21’inci asır çatışmalarının ihtiyaçları tarafında geliştiriliyor ve ilk olarak Türk ve Ukrayna ordusunun donatılmasına yönelik olacak.” dedi.

Akıncı’nın, konvansiyonel uçaklarda tespit edilen silahlarla yüksek hassasiyetli hücumlar gerçekleştireceğine işaret eden Bukin, “Yüzlerce kilogram ağırlığında ağır mühimmatlar kullanılabilecek.” ifadesini kullandı.

Yeni kuşak “ağır İHA” sınıfına ait Akıncı, 1 ton ağırlığında silahlar taşıyarak, 12 kilometrelik irtifaya çıkıp 24 saat süren uçuşlar gerçekleştirebiliyor. Akıncı, güdümlü füzelerin yanı sıra konvansiyonel ve yüksek hassasiyetli bomba taşıma özelliğine sahip.

Ukrayna Ulusal Savunma ve Emniyet Komitesi'nden geride bıraktığımız hafta oluşturulan açıklamada, Baykar Savunma ile Ukrspetseskport arasında yüksek hassasiyetli silah ve hava-uzay teknolojileri bölümünde ortak şirket kurulduğu bildirilmişti.

KAYNAK: AA