Bayıldığınızda İnsan Vücudunda Ve Beyin İçinde Olanlar

Belki kendin bile deneyimledin. Başını hafif hissetmeye başladın, karnın ağrıyor, avuçların terli, görüşün kapanıyor, kulakların çalmaya başlıyor…. Sonra yerde uyanıyorsun, tavana bakıyorsun ve bayıldığını fark ediyorsun. Ne oldu?

Belki sıcak bir kilisede duran bir gelin ya da yarıştan sonra bitkin bir koşucu. Televizyonda tıbbi bir prosedür izleyen biri veya kan götüren bir donör olabilir.

Belki kendin bile deneyimledin. Başını hafif hissetmeye başladın, karnın ağrıyor, avuçların terli, görüşün kapanıyor, kulakların çalmaya başlıyor…. Sonra yerde uyanıyorsun, tavana bakıyorsun ve bayıldığını fark ediyorsun. Ne oldu?

Bayılma - veya teknik olarak daha fazla meditasyon yapan senkop - bir çok faktöre bağlı olabilir. Nihayetinde beynine yetecek kadar kan gelmiyor.

Vücudunuzdaki tüm dokulara kan ve dolayısıyla oksijen vermek için yeterli kan basıncı gereklidir. Otururken veya ayakta dururken kalbinizin seviyesinin üzerinde olan beyin, özellikle yerçekiminin üstesinden gelmek ve kanınızı kafanıza doğru çekmek için yeterli baskıya dayanır.

Peki bu süreci ne kesebilir ve neler olup bittiğini bilmeden önce güverteye vurmanıza neden olabilir?

Şaşkın sinir sinyalleri

Bayılma için en yaygın tetikleyici, güçlü bir vazovagal yanıta bağlı olarak kan basıncındaki bir düşmedir. Bu refleks, beyninizden kalbe, akciğerlere ve sindirim sistemine giden vagus siniridir.

Vagus sinirinin görevi parasempatik sinir sisteminizi düzenlemektir. Bu, otonom sinir sisteminizin yarısıdır, ki bunu düşünmek zorunda kalmadan hepsi çalışır. Parasempatik fonksiyonlar genellikle dinlenme ve sindirme olarak tanımlanır.

 

Örneğin, kalpte, vagus siniri asetilkolin adı verilen bir nörotransmiter serbest bırakır. Asetilkolin, kalp atış hızını yavaşlatmak için özel kalp pillerine bağlanır. Yoga sırasında derin, yavaş nefes alma gibi davranışlar parasempatik aktiviteyi artırmaya, kalbi yavaşlatmaya ve daha rahat bir duruma gelmeye çalışır.

Gevşeme iyi bir şey olsa da, kalbi çok yavaşlatmak, kısa bir bilinç kaybına neden olduğu gibi değildir. Genel kan basıncınıza yeterince katkıda bulunmak için kalp atış hızınızın dakikada belirli bir atış sayısı olması gerekir.

Otonom sinir sisteminizin diğer yarısı sempatik sinir sistemidir. Parasempatik sinir sisteminin işlevsel karşıtı olan savaş ya da uçuş yanıtından sorumludur.

Sempatik sinir sistemi, vücudunuzun dokusundaki küçük kan damarlarının temel bir daralma seviyesini korumasını sağlar. Kan tüm dar kan damarlarınızdan akarken bu direnç tüm sistem için yeterli kan basıncına katkıda bulunur.

Parasempatik aktivitedeki bir artış, bu direnci tersine çevirerek, kanın kalbe ve beyne gitmekten ziyade periferik dokularda kalmasına izin verir. Direnç eksikliği, düşük kalp atış hızı ile birlikte kan basıncında önemli bir düşüşe neden olur.

Ve bayıldı - veya daha teknik olarak, bir nörokardiyojenik senkop yaşadı. Bazen utanç verici olsa da, oldukça yaygındır ve kendi içinde aşırı tehlikeli değildir.

Bir görüş veya ses tetikleyici olduğunda

Bayılmanın fiziksel nedenleri mantıklı geliyor. Fakat burada da psikoloji var. Kan görüşte bayılan birini düşünün. Bu aşırı aktif vazovagal tepkiye neden olabilecek orada neler oluyor?

Tipik olarak, vücut bir başlangıç ​​stresi algıladığında - kan görmek gibi - sempatik sinir sistemi aktivitesini artıran ve kalp atış hızı yükselen korku dolu bir yanıtı tetikler.

Vücut, kalp atış hızını normale döndürmek için parasempatik aktiviteyi artırarak refleksif olarak dengeler. Fakat eğer parasempatik sistem kalp atış hızınızı çok fazla dengeler ve düşürürse, kan basıncı çok fazla düşebilir, beyin daha az oksijen alır… ve siz bilincinizi kaybedersiniz.

Bayılma büyüsünün sebebi ne olursa olsun, bilinç kaybı tipik olarak kısadır ; çoğu insan yere çarptıktan hemen sonra gelir ve hatta bir sandalyeye yığılır. Bu anlamda bazı araştırmacılar bayılmanın koruyucu olduğunu öne sürdüler.

Yattıktan sonra, artık beyne kan vermek için çekim kuvveti yok - artık kalple aynı seviyede. Ve eğer biri gerçekten kanıyorsa veya kan kaybediyorsa, uzanma, hareketsiz duruş kanı koruyacak ve daha fazla yaralanmayı azaltacaktır.

 

Ayakta durmaktan ya da oturmaktan yere uzanma süreci aslında bayılmanın en tehlikeli yönlerinden biridir. Bireyler başlarına veya diğer vücut parçalarına çarparak yaralanmalara neden olabilir.

Bayılmanın, iğnelerin kendilerine yanıt vermekten veya genel olarak tıbbi bir prosedürden ziyade, kan kaybı potansiyeli ile ilgili olabileceği fikri, yakın tarihli araştırmaların konusu olmuştur.

Sağlıklı insanların bir çalışmasında, bir kan çekilişi videosunu izlemek , parasempatik tepkinin aktivasyonuna, enjeksiyonun çok benzer bir videosunu izlemekten biraz daha fazla harekete geçmesine neden olarak kanın kendisinde özel bir şey olduğunu düşündürdü.

Bu aynı araştırma grubu, eğer bir kişi herhangi bir zamanda işlemi durdurabildiğine inanıyorsa , vazovagal semptomların en aza indirilebileceğini göstermiştir. Bu, korku veya kontrol eksikliği duygusunun insanların cevaplarının ciddiyetine katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

Olasılığını en aza indirmek

Bayılmanın tüm farklı nedenleri ve bir kişinin yatkın olabileceği çeşitli nedenler belirsizliğini koruyor , ancak bilim adamları tarafından kadınların senkop geçirme olasılıklarının daha yüksek olduğu kabul ediliyor .

Net olan, bayılmayı önlemeye yardımcı olabilecek stratejilerden bazılarıdır.

  • Sırtüstü pozisyonda uzanmış prosedürleri uygulayın. Soluk hissediyorsanız, beyninize kan akışını kolaylaştırmak için dizlerinizi bükün veya bacaklarınızı kaldırın.
  • Kanı kalbe ve beyine geri taşımaya yardımcı olmak için kollarınızda ve bacaklarınızdaki kasları büzün.
  • Yeterli toplam kan hacmini korumak için iyi nemlendirilmiş halde kalın.

Unutmayın ki ara sıra vazovagal senkop atağı, süreçte sakatlanmadığınız sürece endişe verici değildir. Ancak bayılma tekrar tekrar meydana gelirse, bir tıbbi muayeneyi planlamaya değer.

Anne R. Crecelius , Sağlık ve Spor Bilimleri Doçenti , Dayton Üniversitesi .

Kaynak TheConversation 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

İyiler Hep Kazanır