Batarya Teknolojisinde Yeni Devrim: Çin, Nadir Bir Cevheri Keşfetti
Samsung, Üç Modele One UI 6.0 Beta Güncellemesi Getiriyor!

Sıradaki içerik:

Samsung, Üç Modele One UI 6.0 Beta Güncellemesi Getiriyor!

e
sv

Batarya Teknolojisinde Yeni Devrim: Çin, Nadir Bir Cevheri Keşfetti

10 okunma — 15 Ekim 2023 13:56
Araştırmacılar, Çin'de bulunan yeni bir madde içerisinde yer alan nadir toprak elementi niyobyumun, batarya teknolojisini radikal bir şekilde değiştirebileceğini belirtiyor.
batarya teknolojisinde yeni devrim cin nadir bir cevheri kesfetti10369

Çinli araştırmacılar, süper iletkenlik potansiyeli taşıyan ve daha önce rastlanmamış bir maden türü keşfetti. South China Morning Post‘un raporuna göre, niobobaotit adlı bu yeni maden, niyobyum, baryum, titanyum, demir ve klorür bileşenlerinden meydana geliyor.

Ana unsur: Niyobyum

Batarya Teknolojisinde Yeni Devrim: Çin, Nadir Bir Cevheri Keşfetti

Niyobyum, bu buluşta öne çıkan bir element. Bu gümüşümsü metal, ağırlık eklemeksizin dayanıklılığı artırması nedeniyle çelik üretiminde yaygın olarak tercih ediliyor. Royal Society of Chemistry‘ye göre niyobyum, diğer metallerle oluşturduğu alaşımlarda da kullanılıyor ve düşük sıcaklıklarda süper iletken özelliği göstermesi nedeniyle parçacık hızlandırıcısı gibi sofistike bilimsel cihazlarda da bulunuyor. İç Moğolistan’ın Baotou şehrindeki bu yeni maden keşfi, niyobyum ihtiyacının yüzde 95’ini dışa bağımlı olarak karşılayan Çin için büyük bir avantaj sağlayabilir.

Bilim camiasına göre Çin’in bu yeni maden keşfi, ülkenin niyobyum konusunda dışa bağımlılığını sonlandırabilir. Ancak madenin kalitesi ve miktarı bu durumu belirleyecek. Dünya genelinde Brezilya niyobyum üretiminde lider konumda bulunurken, Kanada hemen ardından geliyor. Ayrıca, ABD de Nebraska’da niyobyum madencilik projelerini sürdürüyor.

Elektrikli araçlar için dönüşüm potansiyeli

Niyobyum, batarya teknolojisi için de kritik öneme sahip. Bilim insanları, niyobyum temelli lityum ve grafen bataryalar üzerinde denemeler yapıyor. Bu yeni nesil bataryaların, lityum ile birleştirildiğinde yangın riskini minimuma indirdiği belirtiliyor. Niyobyum-lityum bataryaların daha hızlı şarj kapasitesine sahip olduğu ve mevcut lityum bataryalara göre daha sık şarj edilebildiği de ifade ediliyor.

Batarya Teknolojisinde Yeni Devrim: Çin, Nadir Bir Cevheri Keşfetti

Yakın zamanda, Singapur Ulusal Üniversitesi’nden (NUS) bir araştırma ekibi niyobyum-grafen bataryalarının yaklaşık 30 yıl, yani lityum-iyon bataryalardan neredeyse 10 kat daha uzun ömürlü olabileceğini ve sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede tam şarj olabileceğini açıkladı. Bu yeni keşiflerle, niyobyumun gelecekteki talebinin artabileceği tahmin ediliyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli