Antarktika'da Deniz Buzu Miktarı 45 Yılda En Düşük Seviyeye İndi!
iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max Isınma Sorununun Sebebi Ortaya Çıktı!

Sıradaki içerik:

iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max Isınma Sorununun Sebebi Ortaya Çıktı!

e
sv

Antarktika’da Deniz Buzu Miktarı 45 Yılda En Düşük Seviyeye İndi!

12 okunma — 28 Eylül 2023 10:40
Uydu Verilerine Göre Antarktika'daki Deniz Buzu Bu Yıl 'Rekor Kırarak' En Düşük Seviyeye Ulaştı, Kuzey Kutbu ise Kayıtlara Geçen En Düşük Altıncı Deniz Buzu Seviyesini Gördü!
antarktikada deniz buzu miktari 45 yilda en dusuk seviyeye indi8845

Kutuplardaki deniz buzunun durumu da dünyanın diğer bölgeleri gibi endişe verici. Uydu verileri kullanılarak deniz buzunun izlendiği NASA ve Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi (NSIDC) raporlarına göre, hem Kuzey Kutbu’nda hem de Antarktika’da deniz buzlarının miktarı tarihi düşük seviyelere geriledi.

Son 45 yılın en az buz örtüsü

Kuzey Kutbu’nda, 19 Eylül’de kaydedilen deniz buzu örtüsü 4,23 milyon kilometrekare ile uydu verilerinde altıncı en düşük seviyeye işaret ediyor. Öte yandan, Antarktika’da deniz buzu 10 Eylül’de 16,96 milyon kilometrekare ile tarihi verilere göre en az seviyede kaydedildi. Antarktika deniz buzu ölçümleri, 1979 yılından bu yana düzenli olarak uydu aracılığıyla gerçekleştiriliyor. En son kaydedilen buzu ölçümü, 1986’da belirlenen en düşük değerden yaklaşık 1 milyon kilometrekare daha az. Bu fark, Mısır’ın toplam alanına yaklaşık olarak denk geliyor.

Yıllık olarak deniz buzunun büyüme ve erime döngüsü, mevsimsel değişikliklere yanıt olarak gerçekleşir ve bu süreç; rüzgar modelleri, okyanus sıcaklıkları (ki bu, insan kaynaklı küresel ısınmayla doğrudan bağlantılıdır) ve El Nino gibi iklim olayları gibi faktörlerle şekillenir. Azalan deniz buzu miktarı, buz-albedo geri besleme mekanizması sebebiyle okyanusun ısınmasını da tetikler. Beyaz deniz buzunun yüzeyi güneş ışığını uzaya yansıtırken, koyu okyanus suları bu ışığı emer. Suların ısınması buzu daha da eritme potansiyeline sahip olabilir.

Güncel çalışmalar, NASA’nın ICESat-2 gibi uydularını kullanarak yıl boyunca deniz buzunun kalınlığını ne kadar koruduğunu da değerlendiriyor. Deniz buzunun yayılımının kutupsal bölgeler için kritik bir ölçüm olduğu doğru; ancak, bilim insanları için bir diğer merak konusu da buzu kalınlığıdır. Ekim ayında daha detaylı bir analizin yayınlanması bekleniyor ve bu raporda deniz buzunun kalınlığına dair bilgilere de yer verileceği tahmin ediliyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli