AMD'nin Yeni İşlemcisi Phoenix 2 APU Ortaya Çıktı: İşte Detayları
Sony’nin Yeni TV Serisi Bravia XR MASTER A95L OLED Duyuruldu

Sıradaki içerik:

Sony’nin Yeni TV Serisi Bravia XR MASTER A95L OLED Duyuruldu

e
sv

AMD’nin Yeni İşlemcisi Phoenix 2 APU Ortaya Çıktı: İşte Detayları

13 okunma — 11 Eylül 2023 23:21
AMD'nin merakla beklenen Phoenix 2 APU'ları ile ilgili son bilgiler ortaya çıktı. Hibrit yapılı bu yeni işlemciler, özellikle el konsolları ve kompakt PC'lere hitap ediyor.
amdnin yeni islemcisi phoenix 2 apu ortaya cikti iste detaylari7768

Geçen yıl Ocak’ta AMD tarafından tanıtılan Phoenix serisi, Zen4 ve RDNA3 mimarilerini birleştiren bir yapıya sahipti. Bu işlemciler, notebook’lardan el konsollarına kadar birçok alanda tercih edildi. Şimdiyse AMD, Phoenix 2 serisini tanıtmaya hazırlanıyor. Bugün, bu yeni serinin ilk görüntüleri paylaşıldı.

AMD Phoenix 2 Özellikleri

Daha önce paylaşılan bilgilere göre Phoenix 2 işlemciler, Zen 4 ve Zen 4c’nin hibrit bir yapısını sunacak. Ancak yeni paylaşılan görüntüler, bu yapının Intel’in P-Core ve E-Core yapısından farklı olacağını gösteriyor. Görüntülere göre, AMD bu işlemcilerde 2+4 (Zen 4 / Zen 4C) kombinasyonunu ve büyük bir L3 önbelleğini kullanacak.

AMD'nin Yeni İşlemcisi Phoenix 2 APU Ortaya Çıktı: İşte Detayları

Görüntüler, Phoenix 2’nin DDR5 ve LPDDR5 desteklediğini de ortaya koydu. Bu, işlemcinin hem notebooklarda hem de kompakt PC’lerde kullanılacağını işaret ediyor. Ayrıca, yeni işlemcilerin ‘‘GFX103” yani RDNA 3 mimarisini temel alacağını, fakat bu mimariyle daha yüksek fiyat-performans oranı sunulacağını belirtiyor.

Bu gelişmeler, AMD‘nin gelecekteki işlemcileri için sadece bir adım. Önümüzdeki yıl tanıtılması beklenen Strix “Ryzen 8000” APU serisi, bu yeni yapıya daha olgun bir bakış açısı getirecek.

Test sonuçları, Zen 4C’nin standart frekansta Zen 4’ten biraz daha yavaş olduğunu gösteriyor. Ancak her iki çekirdek de 3,2 GHz sabit frekansta çalıştırıldığında benzer performans sunuyor. Bu, AMD’nin Zen 4C çekirdeğini düşük frekansta yüksek verimlilik için, Zen 4 çekirdeğini ise yüksek frekansta yüksek performans için tasarladığını gösteriyor.

AMD'nin Yeni İşlemcisi Phoenix 2 APU Ortaya Çıktı: İşte Detayları

Phoenix 2‘nin hangi cihazlarda kullanılacağı henüz belirsiz, ancak Ryzen Z1 platformunun Phoenix2 işlemcileriyle çalışacağı kesinleşti. Bu yeni işlemcilerin yakında piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli