AMD'nin en yeni mobil işlemcileri 2014 yılına göre 30 kat daha verimli


2014 yılında AMD , mobil işlemcilerinin enerji verimliliğini altı yılda 25 kat arttırmak için iddialı bir hedef açıkladı . O zamanlar araştırmalar, belirli bir alanda paketlenebilecek transistör sayısının iki yılda bir iki katına çıktığını söyleyen Moore Yasası'na benzer bir hızın ardından enerji verimliliği gelişmelerine işaret etti.
AMD'nin en yeni mobil işlemcileri 2014 yılına göre 30 kat daha verimli

2014 yılında AMD , mobil işlemcilerinin enerji verimliliğini altı yılda 25 kat arttırmak için iddialı bir hedef açıkladı . O zamanlar araştırmalar, belirli bir alanda paketlenebilecek transistör sayısının iki yılda bir iki katına çıktığını söyleyen Moore Yasası'na benzer bir hızın ardından enerji verimliliği gelişmelerine işaret etti. Enerji verimliliği için Koomey Yasası, enerji verimliliğinin her yıl bir buçuk kat arttığını öngörüyor. AMD, bu araştırma tarafından önerilen sayıları 2014 ve 2020 arasında en az% 70 oranında geride bırakmayı umuyordu.

Bu plan kadar iddialı olsa da, AMD kendi hedeflerini aşmış gibi görünüyor. Bugün şirket , en son Ryzen CPU'larının, özellikle Ryzen 7 4800H'nin, 2014'teki temel ölçümlerinden 31,7 kat daha verimli olduğunu duyurdu.

“İşlemcilerimizde daima enerji verimliliğine odaklandık, ancak 2014 yılında bu yeteneğe daha fazla önem vermeye karar verdik (...). Mühendislik ekibimiz bu zorluğu aştı ve 2020 yılına kadar 25 kat daha fazla enerji verimliliği streç hedefimize ulaşmak için bir yol çizdi. Eşsiz performans, grafik ve uzun pil ömrü. Mühendislik ve iş ekiplerimizden gurur duyamadım. ”

Doğal olarak, daha fazla enerji verimliliği, daha az enerji tüketirken, pil ömrünü uzatırken ve PC'lerin çevresel etkilerini azaltırken daha fazla kapasite anlamına gelir. AMD, 2014-2020 yılları arasında belirli bir görevin hesaplama süresini ortalama% 80 oranında azaltırken, enerji tüketimini de% 84 oranında azalttığını söylüyor. AMD'nin dediği gibi:

Bu, 50.000 AMD dizüstü bilgisayarı 2014 modelden 2020 modeline yükselten bir işletmenin beş kat daha fazla bilgi işlem performansı elde edeceği ve ilgili dizüstü bilgisayar enerji tüketimini% 84 azaltacağı anlamına geliyor. ve 971.000 kg karbon emisyonu, 10 yıl boyunca yetiştirilen 16.000 ağaçtır.

Birçok teknoloji şirketi karbon emisyonlarını etkisiz hale getirmeyi ve çevresel etkilerini azaltmayı taahhüt ettikleri için AMD'nin haberleri çevre dostu PC'ler için umut veriyor.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.