AMD Threadripper CPU Oyun İçin İyi mi?

Bilgi prosedür gereksinimlerinize bağlı olarak, bir CPU amacıyla çoğu seçeneğiniz vardır. Hafif işler amacıyla iki ya da dört çekirdekli bir prosedürcü ile yönetim edebilirsiniz.

Bilgi prosedür gereksinimlerinize bağlı olarak, bir CPU amacıyla çoğu seçeneğiniz vardır. Hafif işler amacıyla iki ya da dört çekirdekli bir prosedürcü ile yönetim edebilirsiniz. Bununla birlikte, oyuncuların ağır iş yüklerini prosedürek amacıyla altı ila on altı çekirdek arasında değişen prosedürcülere gereksinimi vardır. Kağıt üzerinde, AMD'nin Threadripper CPU'ları 64 adede kadar prosedür çekirdeği sundukları amacıyla ağır iş yüklerini ezebilir.

Threadripper CPU'lar bu tür görevler amacıyla kusursuz olsalar da, her şey amacıyla ideal oldukları manasına gelmez. Bu yüzden, bu kaslı kötü çocuklardan birine binlerce doları harcamadan evvelce kendinize şunu sormalısınız: Benim onları kullanmak istediklerim amacıyla iyiler mi?

Size net bir yanıt vermeden önce, AMD'nin Ryzen Threadripper CPU'larının tam olarak ne olduğunu ve piyasa segmentleri amacıyla namacıyla iyi olduklarını bilmemiz gerekiyor.

AMD Threadripper CPU Oyun İçin İyi mi?

AMD'nin Ryzen Threadripper serisi, şirketin meraklısı/iş istasyonu çip serisidir. Ryzen'ler biraz daha dengeli olsa da, Threadripper'lar animasyon, kodlama ve grafik dizayn gibi CPU yoğun görevlerin üstesinden gelmek amacıyla tasarlandı. Standart Ryzen yongalarından değişik bir yuvada üretilirler ve muhakkak çok büyük miktarda çekirdekle gelirler.

Şirketin şu anda üst seviye AM4 yongası olan Ryzen 9 5950X, 16 çekirdek ve 32 iş parçacığı paketlerken, metnin yazıldığı sırada en üst seviye Threadripper olan Ryzen Threadripper 3990X, 64 çekirdek ve 128 iş parçacığı ile beraber geliyor.

Bu kadar çok çekirdekle, muhakkak oyun amacıyla en üst civar çipler olacaklar, değil mi? Sınıfının en iyisi bir oyun deneyiminin sırrı bu çiplerden birine binlerce dolar harcamak mı ?

Pek değil.

Elbette oynayacaklar ve bunu çok iyi yapacaklar. Güçlü bir GPU ile eşleştirildiğinde, oyunlarınızda olağanüstü performansını göreceksiniz. Hatta birtakım Threadripper anakartlar oyunculara yönelik olarak piyasalanmaktadır ve hem de tamamiyle RGB kaplıdır. Fakat standart bir Ryzen çipinin, Threadripper'dan daha iyi olmasa da aynı derecede iyi oynaması olsılığı vardır.

Bunun amacıyla oyunlarınızı suçlayabilirsiniz, zira büyük ihtimalle bütün bu ekstra çekirdekleri hiç kullanmazlar. Bu namacıylale, ultra pahalı çipinizin çok satış noktasından faydalanmıyorlar.

3000 serisi söz hususu olduğunda, Threadripper çekirdekleri hala tam yağlı Zen 2 çekirdekleridir. Fakat Threadripper 3990X'in özelliklerine bakıldığında, asli saat sürati aşağı yukarı 2,9 GHz. 3.4 GHz'e kadar çıkan Ryzen 9 5950X'in asli saatiyle karşılaştırıldığında, Threadripper yetersiz görünüyor. Ek olarak, standart Ryzen yongaları da Threadripper'lardan çok daha yüksek güç sağlıyor.

Özetle, kuvveti çekirdek sayısından değil, çekirdeklerin sağladığı süratten ve kaba kuvvetten gelir. Threadripper çekirdekleri daha yavaştır ve standart bir Ryzen çipinde bulacağınızdan daha düşük voltajda çalışır. 64 çekirdekli yongayı, termal ve güç kullanımı kısıtlamalarına girmeden daha az çekirdekli bir yonga ile aynı süratte çalıştıramazsınız.

Bir sunucu CPU'sunun bir masaüstü CPU'su kadar iyi oyun oynamamasının aynı namacıylaidir. Nitekim, Threadripper yongaları gerçekte AMD'nin Epyc sunucu yongalarının güçlendirilmiş versiyonlarıdır. Burada çoğu paralellik var.

Amd Ryzen

Diyelim ki bir Threadripper sisteminiz/iş istasyonunuz var ve üstünde birtakım oyunlar çalıştırmak istiyorsunuz. Standart bir masaüstü yongasına kıyasla ne kadar büyük bir fark ya da performans düşüşü beklemelisiniz?

Kısa cevap: büyük ihtimalle düşündüğünüzden daha ufak bir fark, fakat gerçekte bir oyunun GPU'ya mı yoksa CPU'ya mı daha çok dayandığına bağlı olacaktır . CPU yoğun oyunlarda daha büyük bir fark göreceksiniz.

AMD, 5000 serisi Threadripper yongaları pazara sürmediğinden, daha doğru bir karşılaştırma amacıyla Threadripper 3000 serisini standart Ryzen 3000 yongalarıyla karşılaştıracağız. İkisi de Zen 2 ve benzer vakit dilimlerinde pazara sürüldü, bu da onları karşılaştırma amacıyla en iyi adaylar durumuna getiriyor.

Oyun için AMD Threadripper Chip Satın Almalı mıyım?

Kısacası: hayır. Daha uzun bir cevap istiyorsanız, bu kadar çok çekirdekten yararlanacak bir bilgi prosedür iş yükü amacıyla kullanmayacaksanız, AMD'nin ana akım Ryzen yongaları size daha iyi hizmet edecektir.

Bu makalede daha evvelce bahsetmiş olduğumuz gibi, Threadripper'ın kuvveti çekirdek sayısından gelir, bu çekirdeklerin ne kadar kuvvetli olmasından değil. Çoğu oyun, daha azına sahip olmak manasına gelse bile, gerçekte daha süratli, daha kuvvetli çekirdeklere sahip olmaktan faydalanacaktır. 32 zayıf çekirdektense sekiz süper süratli çekirdeğe sahip olmak daha iyidir.

Bununla birlikte, Threadrippers hala çok iyi oynayacak. Sonuçta, bu çekirdekler hala Zen 2 ve gerektiğince iyiler. Fakat oyunlarınızda bütün bu çekirdeklere sahip olmanın gerçekte bir faydasını görmeyeceksiniz. Ayrıca, bundan sonra Zen 3 yongalarımız var ve 2022'de yakında Zen 4 CPU'larımız olacak , bu amaçla ana akım masaüstü yongalarının daha da iyi performans göstermesini bekleyebilirsiniz.

AMD'nin Threadripper yongaları harika bir oyun performansına sahip olacak, ancak fiyatları göz önüne alındığında, bunları yalnızca, o yongayı işleme veya üretim çalışması gibi ekstra çekirdeklerden gerçekten yararlanacak bir şey için kullanıyorsanız satın almalısınız.

Kodlama, animasyon, tasarım veya diğer profesyonel işler için bir iş istasyonu mu satın alıyorsunuz, ancak bunu ara sıra oyun oynamak için de kullanmayı planlıyor musunuz? Ardından, elbette bir Threadripper edinin. Sadece oyun oynamak için bir bilgisayar mı topluyorsunuz? Bunun yerine normal bir Ryzen alın. Üst düzey bir oyun deneyimi için daha iyi bir GPU'ya, daha fazla RAM'e veya diğer PC parçalarına yatırım yapabileceğiniz çok paradan tasarruf edeceksiniz.