Amazon'dan Starlink'e Rakip: Kuiper Projesi İlk Uydularını Başarıyla Fırlattı!
Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 10 Yat: Lüksün Zirvesi Denizde

Sıradaki içerik:

Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 10 Yat: Lüksün Zirvesi Denizde

e
sv

Amazon’dan Starlink’e Rakip: Kuiper Projesi İlk Uydularını Başarıyla Fırlattı!

20 okunma — 08 Ekim 2023 13:20
Amazon, internet uydusu girişiminde ilk başarılı adımını attı. Atlas V roketi aracılığıyla Kuiper Projesi için tasarlanan ilk iki prototip uydu, alçak Dünya yörüngesine yerleştirildi.
amazondan starlinke rakip kuiper projesi ilk uydularini basariyla firlatti9731

United Launch Alliance, kısaca ULA, Amazon’un Kuiper Projesi için ilk uydu fırlatmasının başarıyla tamamlandığını bildirdi. Atlas V roketiyle, son gece Amazon’un Project Kuiper için tasarladığı ilk iki uydu, alçak Dünya yörüngesine başarıyla yerleştirildi. Florida’nın Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan TSİ 21:06’da gerçekleşen fırlatma, Protoflight ismiyle anıldı.

Amazon, Starlink karşısında yarışta yerini aldı

Bir süre önce Amazon, Starlink’e benzer bir internet uydusu projesi olan Kuiper Projesi üzerinde çalışmalara başlamıştı. Protoflight isimli bu görevle, Amazon çok değerli bilgiler elde etmeyi amaçlıyor. Amazon, uydularını laboratuvar şartlarında zaten test etmişti, ancak bu kez gerçek dünya koşullarında veri alışverişi ve çeşitli testler gerçekleştirilecek. Bu, uyduların işlenmesi, fırlatılması ve görev süreçlerinin test edilmesi anlamına geliyor. Planlandığı gibi, Amazon bu iki prototip uydunun görevini tamamlamasının ardından onları yörüngeden alıp atmosferde yakmayı planlıyor.

Amazon, Kuiper Projesi ile tüm dünyada geniş bant internet erişimi olmayan veya sınırlı erişime sahip olan bölgelere hızlı ve ekonomik bir internet hizmeti sunmayı amaçlıyor. FCC’den gerekli onayları aldıktan sonra, şirket önümüzdeki altı yıl içerisinde toplamda 3.200’den fazla uydu fırlatmayı planlıyor. KuiperSat-1 ve KuiperSat-2, bu büyük hedefe yönelik atılan ilk adımlar. Amazon’un 2024’ün ilk yarısında tam özellikli uyduları fırlatması ve yılın ikinci yarısında beta testlerine başlaması bekleniyor.

Fırlatma sürecinin tamamını aşağıdaki yayından izleyebilirsiniz. Asıl fırlatma işlemi 26:05 dakikada gerçekleşiyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli