ABD, Çinli Bilgisayar Şirketlerini Engelleyerek Ticari Gerilimleri Artırıyor


Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, birkaç hafta önce, özellikle Huawei'yi Varlık Listesine ekleyen Çinli teknoloji şirketlerine karşı bir engel oluşturuyor. 
ABD, Çinli Bilgisayar Şirketlerini Engelleyerek Ticari Gerilimleri Artırıyor

Bu, akıllı telefon üreticisinin artık aygıtları için Android veya Windows lisansları alamayacağı veya Arm ve Intel gibi şirketlerden yonga setleri satın alamayacağı ve esasen daha fazla evde çözüm çözümü geliştirmek için şirketten ayrıldığı anlamına geliyordu .

Ancak bu, ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerle ilgili endişeleri dile getirmek için yeterli değilse, şimdi işler bir adım daha ileri götürüldü. As Reuters tarafından bildirilen , ABD Hükümeti varlık listesine beş fazla Çinli şirketlerin eklemiştir.

Şirketler Sugon, Wuxi Jiangnan Bilgisayar Teknolojisi Enstitüsü, Higon, Chengdu Haiguang Entegre Devre ve Chengdu Haiguang Mikroelektronik Teknolojisidir. Çoğu insana tanıdık gelmese de, ülkenin süper bilgisayar üreticilerinin bazılarıdır ve yasağın kalkınma yetenekleri üzerinde büyük bir etkisi olması muhtemeldir. Amerikan yönetimi, bu süper bilgisayarların askeri amaçlar için kullanılması konusundaki endişeleri yasağı haklı çıkarmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin , geleneksel olarak dünyanın en hızlı süper bilgisayarı için yarışıyorlardı ve bunun gibi bir önlem ABD'ye bu yarışta devam etmeleri için bir yer sağlayabilir. Yukarıdaki şirketlere ek olarak, Ticaret Bakanlığı, Çin Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi'nin 2015'ten bu yana Amerikan ürünlerini satın almasının yasak olduğu bilinen dört takma adını listeye eklemek için çalışacak.

Bu hamlenin iki ülke arasındaki gerginliği arttırma olasılığı daha yüksektir ve Çin gerekirse geri savaşmaya hazır görünüyor . Ancak şimdilik Çinli yetkililer kısıtlamalara resmi bir cevap vermedi.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.