2022 Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?


Instagram hesap silme linki, hesabını kalıcı olarak silmek isteyen sosyal medya kullanıcıları amacıyla gerektiğince büyük bir ciddiye sahip.
2022 Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Amacı hesabını geçici bir süreliğine dondurmak değil de kalıcı olarak kapamak olarak herkes, Instagram hesabı nasıl kapatılır sorusunu cevabını arıyor.

Bu bozukluğun cevabı da kuşkusuz ki söz hususu bağlantıdan geçiyor. Masaüstü internet versiyonundan ya da telefondan Instagram hesabınızı silmek istiyorsanız bu makalede sıralanan adımları takip edebilirsiniz.


Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

 • Instagram kalıcı hesap silme sayfasına gidin.
 • Hangi hesabı silmek istiyorsanız o hesapla giriş yapın.
 • Hesabınızı silme sebebinizi seçin.
 • Şifrenizi girin.
 • Silme işlemine onay verin.

Masaüstü internet versiyonundan ya da telefondan Instagram hesap silme adımları temel olarak aynı. Hesabınızı mobil aygıtta silmek istiyorsanız rastgele bir mobil tarayıcıyı kullanabilirsiniz. Bu Google Chrome’un mobil sürümü de olabilir, Opera’nın mobil sürümü de olabilir. Yukarıdaki bağlantıyı istediğiniz rastgele bir mobil tarayıcı üzerinden açmanız yeterli olur.

Hesabınızı sonsuza kadar kapatmak için aşağıda yer alan şu adımları takip edebilirsiniz:

1. Instagram Hesabına Giriş Yapma

İlk olarak Instagram’ın hesabı kalıcı olarak kapamak amacıyla Instagram hesap silme linkinden platformun bu gaye tarafında hazırladığı internet sayfasına gitmek gerekiyor. Hesap silme alanında ilk olarak seans açın. Cihazda seans açılacak hesap silinmesini dilediğiniz hesap olmalı.

Mevcut hesabınızı değil de diğer bir hesabı silmek istiyorsanız sağ üst köşede yer alan kullanıcı adına basıp çıkış yapın. Hesaptan çıkış yaptıktan sonra silmek dilediğiniz hesaba giriş yapın.

2. Hesap Silme Sebebini Seçme

Instagram, sosyal medya platformundaki problemleri ve kusurları belirleme etmek amacıyla her fırsatı değerlendirir. Bunun da onlardan biri olduğunu söylemek hatalı sayılmaz. Platformdan ayrılmak isteyen kullananlara bozukluğun ne olduğunu sorarak bunun düzeltilip düzeltilemeyeceğini öğrenmeyi amaçlar.

Platform ilaveten oluşturulan seçime bağlı olarak kullanıcıları hesabını kapatmamaları amacıyla ikna etmeye çalışır. Mesela emniyet endişeleriniz olduğunu belirtirseniz bununla alakalı savunma yapar ve sizin güveninizi kazanmaya çalışır.

Hesap silme sebepleri arasında bunlar yer alır:

 • Gizlilik ile ilgili endişelerin olması,
 • Takip edecek bir hesabın bulunmaması,
 • Fazla reklamın olması,
 • Başka bir hesap kullanma,
 • Çok vakit alması,
 • Uygulamayı kullanmakta zorlanma.

Bu gibi sebeplerden birini seçebilir ya da “Başka bir şey” sekmesini işaretleyerek ayrılmak istemenizin sebebini kendiniz belirtebilirsiniz. Bu şayet platformu bırakmak istemenizin sebebi alternatifler arasında yoksa kullanabileceğiniz bir alternatif olarak başka katagorilerin arasında yer alıyor.

3. Şifre Girme

Hesabınızı kalıcı olarak kapatmadan önce şifrenizi girerek bir doğrulama yapmanız gerekiyor. Bu bölümde boş kutunun içine şifrenizi girerek hesabın size ait olduğunu doğrulayabilirsiniz.

4. Hesap Kapatma İşlemini Onaylama


Son olarak prosedürü onaylayın. Silme prosedürünü onayladıktan sonra 1 ay gibi kısa bir vakitliğine hesaplarınıza tekrardan erişme hakkınız bulunmakta ama ilgi edin, hesaplarınıza bu vakit içersinde tekrardan giriş yaparsanız otomatik silme prosedürüne son verilir. Sonuç olarak 1 ayın sonucunda hesaplarınız silinmez.

Hesap silme prosedürü, onaylamanın sonrasında 90 güne kadar devam edebilir. Bu vakit zarfında bilgiler depolanmaya devam eder. Başka bir söyleyişle hesaplarınızı silmeyi onaylar onaylamaz tüm bilgileriniz silinmez. Bu proses gerektiğince uzun ve sabır gerektirir. İşlemi onayladıktan sonra aynı hesap ile seans açarsanız veri silme prosedürü durdurulur, hesaplarınızı kullanmaya devam edersiniz.

Bu prosedürün sonrasında tüm bilgilerinizin silinmediğini de unutmamanız gerekiyor. Platform, kullanıcının davranışından dolayı doğacak parasal ve manevi hasarların sorumlusu olmamak adına bilgilerinizi bir vakit vakitsince saklayabilir.

Bu prosedürü onaylamadan evvelce verilerinizin yedeğini almayı unutmayın. Instagram’ın sürecin sonucunda bile verilerinize ulaşmaya devam etme olsılığı olsa da sizin bu tür bir şansınız bulunmuyor. Bu nedenden dolayı arşivlenen hikâyeler ve gönderiler bölümünü denetim edin, sohbetlerinizi inceleyin.

Hesabınızın yedeğini alabilmek amacıyla ilaveten şu adımları da takip edebilirsiniz:

 • Sağ alt köşedeki profil simgesine basın.
 • Sağ üst köşedeki üç çizginin üzerine basın.
 • “Hareketlerin” seçeneğine dokunun.
 • “Bilgilerini indir” seçeneğine basın.
 • Kayıtlı e-posta adresiniz burada yer alır. Bu e-posta adresi yoksa kendi e-posta adresinizi girin.
 • “İndirme Talep Et” butonuna dokunun.
 • Veriler e-posta adresine 48 saat içinde gönderilir.

Hesap Silme ile Askıya Alma Farkı Nedir?

Hesap silme ve dondurma arasında keskin bir fark var. Instagram gibi bir sosyal medya uygulamasında hesaplarınızı silerseniz o hesaba bir daha erişim sağlayamazsınız. Hesabınızı dondurursanız hesaplarınız yalnızca belirli bir vakit vakitsince kapalı kalır.

Hesabınızı dondurur ve bir vakit sonra aynı hesabı kullanarak seans açarsanız kullanıcılar hesaplarınızı önceden bulunduğu gibi görmeye devam edebilir. Silme prosedüründe de hesaplarınıza belirli bir vakit vakitsince (30 gün) giriş yapabilirsiniz. Hesabınıza bir kez giriş yaptığınızda silme prosedürü iptal olur.

Tabii ki şunu muhakkak unutmamalısınız: 30 günün sonucunda seans açmaya çalışırsanız hesaplarınıza erişemediğinizi görürsünüz. Instagram, silme prosedürünü 30 gün sona erdikten sonra gerçekleştirir. Hesabınız edebiyete kadar kapatılır.

Takipçilerinizi, gönderilerinizin aldığı beğenileri ve yorumları kaybetmemek amacıyla Instagram hesabını dondurma adımlarını takip etmenizi öneririz. Bu adımları takip ederseniz ileride hesabınıza tekrardan giriş yapma şansınız olur.

Instagram hesap silme sebebiniz şayet yoğun bir devreye girmeniz ise hesabı kalıcı olarak silmek yerine dondurmak daha iyi bir seçim olur.

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.