2021'de Denenecek En İyi 10 Linux Dağıtımı

En iyi Linux dağıtımlarından bazılarından bahsetmeden yeni yıla başlamanın daha iyi bir yolu olabilir mi? Kesinlikle hayır! Linux pazarının şu anda büyüme hızı akıllara durgunluk veriyor ve toplulukların masaya neler getirdiğini görmekten her zaman heyecan duyuyoruz. Bu yazıda, 2021'de kaçırmamanız gereken en iyi 10 Linux Dağıtımından bahsedelim.

En iyi Linux dağıtımlarından bazılarından bahsetmeden yeni yıla başlamanın daha iyi bir yolu olabilir mi? Kesinlikle hayır! Linux pazarının şu anda büyüme hızı akıllara durgunluk veriyor ve toplulukların masaya neler getirdiğini görmekten her zaman heyecan duyuyoruz. Bu yazıda, 2021'de kaçırmamanız gereken en iyi 10 Linux Dağıtımından bahsedelim.

Linux'ta yeniyseniz ve buraya Linux'a geçmek için nedenler ararken geldiyseniz, işte Linux'a geçmeniz için 10 neden.

Linux ile alakalı en iyi şeylerden biri özelleştirmedir. Zevkiniz ne olursa olsun, muhakkak beğeneceğiniz en az bir dağıtım olacaktır.

2021 İçin En İyi Linux Dağıtımları

1. Ubuntu


Ubuntu'nun en tanınmış Linux Distro'lardan biri bulunduğunu kimse inkar edemez. Sadeliği, yeni başlayanlar amacıyla kusursuz bir dağıtım olmasını sağlar. En son Ubuntu, Linux'ta oyun oynamayı gerektiğince ideal duruma getirdi.

Varsayılan masaüstü ortamı GNOME, çok sayıda özelleştirme alternatifi sunar. Geniş toplum takılıp ve gereksinim yardım alırsam sizin amacıyla her vakit bulunmaktadır.

2. Pop! _OS

Günlük sürücüm olarak Pop! _OS kullanıyorum ve kullanmayı muhakkak seviyorum. Ubuntu'ya dayanmasına rağmen, Pop_OS, Ubuntu'ya kıyasla çok daha cilalı ve bloatsız hissediyor. Hem de Pop! _ OS blogda öyleyse, denetim ettiğinizden emin olun .

3. Linux Mint

Windows'tan geliyorsanız, Linux Mint çoğu açıdan Windows'a benzediği amacıyla denemek amacıyla harika bir dağıtımdır. Kullanıcı arabirimi size Windows XP'yi hatırlatacak Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır.

Bununla beraber, dağıtımın alışması gerektiğince kolaydır. Kullanıcılar, temiz görünümleri amacıyla Tarçın'ı tercih ettiğim üç masaüstü ortamından birini seçebilirler - Cinnamon, Xfce ve MATE. Linux Mint Xfce, denediğim en süratli Linux dağıtımlarından biridir.

4. Solus

Başlangıç Dostu En İyi Ubuntu Tabanlı Olmayan Dağıtımlarımda Solus'tan bahsetmiştim ve tekrar de etkileyici görünümlerini ve duygularını aşamıyorum.

Eopkg paket yöneticisini öğrenmek zor olabilir, fakat alışmak muhakkak çok vakit almamalıdır. Solus'un dört çeşidi bulunmaktadır - Budgie, MATE, GNOME ve Plasma ve sıksık bir dağıtımdır. Solus ilaveten çok detaylı sürüm denetim sistemlerini, düzenleyicileri ve programlama dillerini destekleyerek onu Geliştiriciler amacıyla en iyi Linux dağıtımlarından biri yapar.

5. Manjaro

Arch ile alakalı yeni başlayanları en çok korkutan şey kurulum süreci ama Manjaro değişik. Daha az ezici bir kurulum işlemi olan yeni başlayanlar amacıyla geliştirilmiş Arch tabanlı bir dağıtımdır.

Kullanıcı arayüzünden yerleşik uygulamalara kadar her şey yeni başlayanlar amacıyla kusursuzdir. KDE Plasma, GNOME ve XFCE türevleri gibi değişik masaüstü ortamlarıyla beraber gelir ve 2021'de denenecek en iyi Arch tabanlı Linux dağıtımlarından biri durumuna gelir.

6. Kubuntu

Kubuntu şimdiye kadar denediğim ilk Linux dağıtımıydı ve genel tecrübesi gerektiğince problemsiz tutarken KDE Plasma'nın sunmuş bulunduğu özelleştirme seçenekleri beni şaşırttı. Ubuntu'ya dayanan Kubuntu, yeni başlayanlar için harika bir dağıtımdır ve indirip deneyebileceğiniz en iyi Linux dağıtımlarından biridir.

7. Elementary OS

Peki, dizüstü bilgisayarının bir Macbook gibi görünmesini ve hissetmesini kim istemez? Bu rasyonel olarak imkânsız olsa da, açık kaynak topluluğu her vakit hayallerinizin gerçekleşmesine yardımcı olmak amacıyla oradadır.

Elementary OS, kullanıcı arayüzü macOS'a benzeyen ve muhakkak karşılaştığım güzel dağıtımlardan biri olan ve kuşkusuz dizüstü bilgisayarlar amacıyla en iyi Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır.


8. Endeavor İşletim Sistemi

Endeavor OS, kutudan çıkar çıkmaz bir grafik kullanıcı arayüzü sunmayan terminal odaklı bir Linux dağıtımıdır. Geliştiriciler, en sevdiğiniz masaüstü ortamını terletmeden kurmanıza izin verecek bir yükleyici oluşturdu. Bu, çok ezici bulunduğu amacıyla Arch'ı yüklemekten çok korkan yeni başlayanlar amacıyla diğer bir Linux dağıtımı.

9. Feren OS

Feren OS, Windows ya da macOS'tan gelen şahıslar amacıyla sözde yuvarlanan bir dağıtımdır.

Kubuntu gibi, KDE Plasma masaüstü ortamını kullanan Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. İşletim düzeneğinin manzarası ve verilen his, onu bu listedeki en iyi görsel olarak çekici dağıtımlardan biri yapıyor.

10. Parrot OS

Tek ehemmiyet verilenniz şey emniyet ve mahremiyetse, Parrot OS denemeye değer. Her şeyin denetim altında olmasını gerçekleştiren sertleştirme ve korumalı alan seçenekleri sunar.

Eski donanımlarda bile çalışabilen Debian tabanlı bir dağıtımdır. Hem de, Linux'u manayanıza ve öğrenmenize yardımcı olabilecek gerektiğince büyük bir topluluğa sahiptir. Kullanıcılar iki masaüstü ortamı, KDE ve MATE arasından seçim yapabilir.

Linux Dağıtımları SSS

Hangi Linux Distro'yu kullanmalıyım?
Tamamen yeni başlayan biriyseniz, Ubuntu tabanlı dağıtımlardan rastgele birisi ile  başlamanızı öneririm. Tecrübeli kullanıcılar amacıyla Manjaro, Solus harika dağıtımlardır.

"Distro" sözcüğü Linux'ta ne manaya geliyor?
"Distro" terimi, Distribution'ın kısaltmasıdır. Farklı zevklere sahip şahıslara değişik deneyimler sunmak amacıyla Linux üstünde detaylı dağıtım çeşitleri oluşturulmuştur.

En iyi bedava Linux işletim sistemi nedir?
Önceki kullanıcı tecrübesinize bağlıdır. Pop! _OS, Manjaro Linux ve Linux Mint, hem yeni başlayanların hem de tecrübeli kullanıcıların güçlük çekmeden kullanabilecekleri en iyi Linux dağıtımlarından bazılarıdır.